22/09/2023

Bunlar şehit cenazelerinden iktidar uman adamlar

23 Ekim 2015 - 00:00
Bunlar şehit cenazelerinden iktidar uman adamlar

CHP 2. Sıra Milletvekili Adayı Burak Cop, Ak Parti’de il başkanlığı görevine vekaleten bakan Nurettin Doğanay’ı hedef aldı. Cop, “AKP’liler dini ve milli değerleri her istismar ettiğinde ceplerinizi kontrol ediniz. Bunlar Reza Zarrab’ın arkasına Türk bayrağı koymuş adamlardır. Bunlar şehit cenazelerinden tek başına iktidar, hatta mümkünse 400 vekil uman adamlardır” dedi.

CHP 2. Sıra Milletvekili Adayı Burak Cop, Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay'ın açıklamalarına cevap verdi:

Bunlar şehit cenazelerinden iktidar uman adamlar

CHP 2. Sıra Milletvekili Adayı Burak Cop, Ak Parti'de il başkanlığı görevine vekaleten bakan Nurettin Doğanay'ı hedef aldı. Cop, "AKP'liler dini ve milli değerleri her istismar ettiğinde ceplerinizi kontrol ediniz. Bunlar Reza Zarrab'ın arkasına Türk bayrağı koymuş adamlardır. Bunlar şehit cenazelerinden tek başına iktidar, hatta mümkünse 400 vekil uman adamlardır" dedi.

CHP 2. Sıra Milletvekili Adayı Burak Cop tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

"7 Haziran seçimleri öncesinde AKP'nin il başkanından tarafıma yönelik herhangi bir polemik başlatma girişimi gelmemişken 1 Kasım'ın öncesinde il başkanı müsveddesinden ortalama iki günde bir sataşma gelmektedir. Seçimden birkaç ay sonra adını pek az kişinin hatırlayacağı bu vatandaşımız, 23 Nisan'da bir devlet büyüğünün koltuğuna oturtulmuş fazla heyecanlı ve heveskâr bir çocuk edasıyla, vekaleten yürüttüğü görevi aşırı ciddiye almış ve sürekli gündeme gelmeye çabalamaktadır. Bu kadar çaba ödülsüz kalmamalı. Kendisini ciddiye almaya karar verdim.

Beyefendi son olarak benim BirGün gazetesinde 2006'da yazdığım, şehit cenazelerinin toplumsal ve politik işlevi hakkındaki yazıyı gündeme getirdi. Tabii siyasi etik AKP'li yöneticilerin eylem ve sözlerinde sık rastlanan bir haslet olmadığı için, Beyefendi neredeyse 10 yıl öncesinden kalma bu yazı sanki geçenlerde yayımlanmış gibi bir izlenim uyandırmaya çalıştı.

Başta emperyalizm olmak üzere egemen güçlerin yoksul gençleri birbirlerine öldürterek kendi çarklarını döndürdüğü kanlı ve karanlık terör düzeni, toplumun rızasını üretmek için halktaki milliyetçi duygulara oynar. Her şehidin yeni şehitlerin gelişine zemin hazırlaması için, insanların bazı şeyleri sorgulamaması için, toplumdan barış talebinin yükselmemesi için; kof milliyetçi hamasete başvurulur. Şehit cenazeleri de, bağrına ateş düşen ailelerin acısı bir yana, politik organizasyon boyutuyla bu işlevi yerine getirir. Daha doğrusu getirirdi.

Benim o yazıyı yazdığım 2006 yılından farklı olarak artık kitleler de şehit cenazelerinde evlatlarının, eşlerinin, sevgililerinin, arkadaşlarının neden öldüğünü sorgulamaya başlamıştır. İnsanımız uyanmaktadır.

Şehit Yüzbaşı Ali Alkan'ın ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan, "Düne kadar çözüm diyenler ne oldu da sonuna kadar savaş diyor. Kendileri gitsin savaşsın" diye haykırdı (23 Ağustos). Şehit Recep Beycur'un amcası Ömer Beycur "Cumhurbaşkanı bununla gurur duysun. Kardeşi kardeşe kırdırıyor. Ben bunu bu yaşa getirene kadar ne çektim biliyor mu? Allah'tan hiç mi korkmuyor? Kardeşi kardeşe kırdırmayı bıraksın" diye ağladı (20 Ağustos).

Şehit Bahadır Aydın'ın cenazesinde, daha önce "Başkan seçseydik kaos olmazdı" diyen Sağlık Bakanı'na bir yurttaş "Sayın Bakan, başkan seçseydik bütün bunlar olmayacaktı değil mi? Bunu siz söylediniz. Başkan seçilinceye kadar ne kadar can gidecek" diye seslendi (21 Ağustos).

Sevgili yurttaşlarımıza hatırlatmayı bir borç bilirim. AKP'liler dini ve milli değerleri her istismar ettiğinde ceplerinizi kontrol ediniz. Bunlar Reza Zarrab'ın arkasına Türk bayrağı koymuş adamlardır. Bunlar şehit cenazelerinden tek başına iktidar, hatta mümkünse 400 vekil uman adamlardır.

Komşu ilimiz Düzce'nin AKP'li Milletvekili, Tayyip Erdoğan için "Allah'ın tüm sıfatlarını toplamış lider" diyerek Allah'a şirk koşmuş ve bu seçimde yeniden aday yapılmıştır. Bu adamların dini duygularınızı sömürmesine izin vermeyin.

Evladını kaybettiği için feryat eden şehit babalarına "karakteri bozuk" diyen, şehit komiser Ahmet Çamur'un cenaze töreninde "Ne mutlu şehit ailesine" diyen, eşi ise 19 Eylül'de yaptığı bir konuşmada şehitleri kurbanlık koyunlara benzeten Tayyip Erdoğan'ın (ve partisinin) milli duygularınızı sömürmesine izin vermeyin.

AKP seçmeni sevgili yurttaşlarımız… İlla kendi partim için oy istemiyorum, ama bu seçime mahsus, AKP'ye oy vermeyin." Elif SARIHAN

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.