25/10/2020

PATATES MUZ FİYATINI GEÇTİ AMA...

9 Ocak 2014 - 00:00
PATATES MUZ FİYATINI GEÇTİ AMA...

Patates fiyatları yerli muz fiyatını solladı ancak patates üreticisinin büyük çoğunluğu durumdan yine memnun değil. Bolu Ziraat Odası Başkanı İsmail Yamantürk tablonun göründüğü gibi güllük gülistanlık olmadığını söyledi.

HABER: ZEKERİYA ERCİVAN

Plansız üretime bağlı her yıl bir yükselen bir düşen patates fiyatları bu yıl rekor seviyelere geldi.Ulusal gazete ve televizyonların yayınladıkları haberlere göre İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde patatesin kilogram fiyatı yerli muz fiyatlarını geçerek iki buçuk liralık rakamlara ulaştı. Bu durum az sayıda patates üreticisinin yüzünü güldürecek bir noktaya geldi. Geçtiğimiz yıl Yirmi Beş Kuruş'a düşen kilogram fiyatı ile yaklaşık Yüzde Bin'lik bir artışın gözlemlendiği bu yıl ki rakam artışının çok az patates üreticisine yansıdığı görülüyor. Konuyu değerlendirmek üzere Bolu Ziraat Odası Başkanı İsmail Yamantürk'le görüştük. Yamantürk plansız üretime bağlı yaşanan fiyat istikrarsızlığının çiftçiyi zarara uğrattığını ifade ederek, planlı üretimin ve pazarda istikrarlı fiyatların yakalanması için şart olduğunu söyledi. Yamantürk ayrıca planlı üretime bakanlık tarafından yapılacak müdahalenin doğru işleyebilmesi için miras hukukunda değişikliğe gidilerek tarım arazilerinin bölünmemesi gerektiğine dikkat çekti.

ÜRETİM DÜŞTÜ FİYAT ARTTI

Yamantürk bu yıl ki rakamlar ve üretim istikrarının yakalanabilmesi için yapılması gerekenlerle ilgili şunları söyledi "Geçen yıl On Beş Yirmi Kuruş civarında bir fiyata patates satışı yaptık.Bir önceki yıl Yirmi Beş Kuruş'a patates sattık. Maliyetlerin çok altında patates satıldı. Bu fiyatlar üretimde ciddi bir daralmanın yaşanmasına neden oldu. Türkiye genelinde Yüzde Kırk'lık bir daralma olunca ülke genelindeki rekolte yaklaşık İki Buçuk Milyon Tonlara düştü dolayısıyla bu üretimin piyasa talebini karşılayamayacağı bilindiği için fiyatlar yükseldi.

GÜVE YÜZDE OTUZ YÜZDE KIRK ZARAR VERDİ

Bolu çiftçisinin elinde çok fazla bir mal yok. Çünkü geçen sene önceki sene çiftçi para kazanmayınca bu sene patatesten uzaklaştı. Patatesten uzaklaşınca çok az bir üretim oluştu. Birde patateste bu yıl güve sorunu yaşadık. Güve probleminden dolayı da Yüzde Otuz Yüzde Kırk zayiatlarımız oldu.Dolayısıyla yıl ortalamasında Beş Buçuk Milyon tonlardan İki Buçuk Milyon tonlara inen üretim fiyatları yükseltti. Patates fiyatlarının yükseleceği sezon başında belliydi zaten.Çiftçilerimize elinde malı olan borcu olmayan patatesi elinde tutsun bu sene para kazanılır dedik ve dediğimiz tuttu. Bu hesabımızın tutmasının nedeni ülke genelinde üretim planlaması yapamadığımızdan dolayı yıllık ekili alanlarının daralması veya artmasıyla orantılı bir durum. Aynı konuyu bakanın yaptığı açıklamada görüldüğü gibi fasulyede de yaşıyoruz.Fasulye para kazanmayınca üretim alanları daraldı. Üretim alanları daralınca ciddi bir artış oldu. dış piyasalarda da fiyatlar düşük değil.

BİZ SATAN KADAR KAZANMIYORUZ

Bence bu rakamlar bu yıl yaşanan fiyatlar bu fiyatların önümüzdeki yıl çok ciddi anlamda düşeceğini sanıyorum. Ayrıca rakamlar medyada abartıldığı kadarda yüksek değil. Şuan çiftçi patatesin kilogramını Bir Elli Bir Atmış fiyatlarla piyasaya satıyor. Çiftçiden alan aracı satın aldığı ürünü iki katı fiyata satıyor. Tabi bu durumda Türkiye'nin ayrı bir derdi. Biz üretim yapan insanlar bu paraları kazanamıyoruz. Köylüden Bir Elli'ye patatesi alan pazarcı tezgahında patatesi İki Buçuk Üç Lira'ya satıyor ve bizden çok daha fazla para kazanıyor. Pazarlama zincirinin yanlışlığı. Türkiye'de üretim planlaması yapılmadığı için ağırlıklı tüketilen bütün tarımsal üretimlerde yaşıyoruz. Bu durumun aynısını soğanda da yaşıyoruz. Bir iki yıl yoğun olarak ekilen ve fiyatı alınmayan soğan bir sonraki yıl para ediyor ve devreden yıllarda yine yoğun bir şekilde ekilmesiyle aynı sorun yaşanıyor. İstikrarı olmayan bir üretimin devamlılığını sağlamakta kolay olmuyor. Bu yıl Yüz çiftçinin onunda patates var. Patates olanlar bu yıl kazandı. Diğerlerinin para kazanma şansı yok. Yaşanan bu üretim plansızlığı üreticileri de çok ciddi anlamda sıkıntıya sokuyor.

KANUN DEĞİŞMELİ

Bu sorunların giderilebilmesi için üretim planlaması yapılması gerekiyor. Üretim planlaması için medeni kanunun değişip tarımsal alanların bölünmemesinin ve mülk edinme yasasının mutlaka değişmesi gerekiyor. Bakanlık aracılığıyla toplulaştırma çalışmalarının hızlanması ve tarımsal arazilerin bölünmemesi gibi tedbirlerin alınması gerekiyor. Miras hukukumuz çok eski.Avrupa'dan almışız bu yasaları ama onlar bunu bir iki defa değişikliğe uğratmışız ve Cumhuriyet döneminden kalan bu yasalar hala duruyor. Miras yoluyla tarımsal araziler bölünüyor. Tarımsal araziler bölündükçe bu problemleri yaşamaya devam edeceğiz. Üretim planlaması yapılamayan bir ülkede bu tip fiyat artışları ve düşüşleri yaşanır. Bu yıl patates bu şekilde gerçekleşince vatandaşımızın geneli önümüzdeki yıl patates ekecek. Önümüzdeki yılda patates fiyatları düşecek.

TÜRKİYE'DE EN İYİ UYGULAYAN İLLERDEN BİRİYİZ

3-4 yıllık aralıklarla toprağa alternatif ürünlerin ekilerek toprağın ıslahının sağlanmasını öngören münavebe kurallarına uyulmaya çalışıyor ancak yine bu konuda da yaşadığımız ciddi sıkıntılar var. Münavebe kurallarına tam olarak uyulduğunu da söyleyemeyiz. Bu kuralı Türkiye'de en iyi uygulayan illerden biri Bolu ancak biz dar alanlarda bu uygulamayı yaptığımız için takip sistemi olabiliyor ancak ülkenin diğer vilayetlerinde bu yapılamıyor maalesef. Şuanda Türkiye'de su olan her yerde patates ekiliyor. Önceden patates ekilen bölgeler bir elin parmak sayısını geçmiyordu ama şimdilerde çiftçide kazanç sağlamak adına bu ürünleri ekiyor bir üretim planlaması olmadığı için fiyat istikrarı yok. İç pazardaki payımız dış pazardaki payımız belli. Dışarıya çok fazla ürünü atamıyoruz pazar payımız belli.

TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI MİRAS HUKUKU İLE YİNE BÖLÜNÜYOR

Alternatif tarım ürünlerinin yetiştirilmesi konusunda Tarım Bakanlığı tarafından verilen destekler var. Silajlık mısır yem bitkileri ve diğer fasulye türü bitkilerin yetiştirilme destekleri var. Örneğin devletin desteği ile İki Buçuk Milyon Ton seviyelerinde olan mısır üretimi bu gün Dört Buçuk Milyon tonlara yükselmiştir. Dolayısıyla bakanlığında bu araziler üzerinde üretim planlamasını yapabilmesi için mülkiyet sorunun çözümünü sağlaması gerekiyor. Devlet şuan toplulaştırma çalışması yapıyor ancak vatandaşın vefatı durumunda yine toplulaştırılan alan miras yoluyla bölünüyor. Bu durum ancak ürün planlamasının doğru bir şekilde yapılmasıyla geçilebilir.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.