29/09/2020

OBEZİTE!

Reşat AYAZ

4 Mart 2014

Sağlık Bakanlığı, En fazla Obez kadın ve erkek nüfusa sahip bölgeleri yayınladı.

Buna göre; Yüzde 38,9 ile en fazla Obez kadının Trakya, Çanakkale ve Balıkesir in bulunduğu Batı Marmara da yaşadığını tespit etmişler.

Yüzde 19,2 ile En Fazla Obez Erkeğin Ordu, Giresun, Trabzon ve Artvin'e kadar uzanan Doğu Karadeniz olduğunu saptamışlar.

Yine Söz konusu Araştırmaya göre obez kadınların en sık görüldüğü ikinci bölgenin Batı Karadeniz olduğu ortaya çıktı.

Batı Karadeniz'in Zonguldak, Tokat ve Sinop'u kapsayan bölgesinde, kadın nüfusunun yüzde 36,7'sinin obez olduğunu tesbit etmişler.

En fazla obez kadının görüldüğü üçüncü bölge ise yüzde 36,5 ile Ankara, Konya ve Karaman'ın yer aldığı Orta Anadolu bölgesi oldu.

Obezite araştırmasında en az obez kadının bulunduğu bölge ise yüzde 20,2 ile İç Anadolu'nun doğusu çıktı.

Yine Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, Nüfusumuzun yüzde 33'ü normal, yüzde 35'i kilolu Yüzde 30'u obezite ve yüzde 2'si zayıf. Erkek nüfusun yüzde 20,5'i, kadın nüfusunun da yüzde 41'i obez olduğu tespit edilmiştir.

Bu çarpıcı istatistikleri niye yazdığımı merak ediyor olabilirsiniz. Nedeni Obez bölgelerin Çevremizde olduğu açıkça görülmektedir. Buna göre kendimize dikkat etmemiz gerekir.

Ancak bende dahil olmak üzere Bolu yemeklerini yiyerek, obezite olmamak mümkün değildir.

Hepinizin bildiği gibi Bolu denildiğinde aklımıza gelen en önemli şey, meşhur aşçılarımız ve yaptıkları yemekler.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi son zamanlarda İlimizde açılan, yeni Lokanta, Restaurant ve Kebapçılar, hep bizi cezp ediyor.

İnsan vücudundaki Yağ dokusunun er­kek­ler­de yüzde 25, ka­dın­lar­da ise yüzde 30'un üs­tü­ne çık­ma­sı obe­zi­te­ olarak tanımlanıyor. Obezite, olan bi­rey­ler­de hi­per­tan­si­yon, şe­ker has­ta­lı­ğı, kan­ser ve so­lu­num yo­lu has­ta­lık­la­rı­na yakalanma oranı daha yüksek.
Türkiye'de 12 yaş ve üzerindeki kişilerde egzersiz yapmayanların oranıysa yüzde 72.

Sonuç olarak Uzmanların dediği gibi sağlıklı besleneceğiz, yürüyüş, egzersiz, spor yapacağız, Obezite denen illete bulaşmayacağız.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

Reşat AYAZ
resat@cagsu.com

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları