29/09/2020

ÇAĞSU BÜYÜYOR

Reşat AYAZ

7 Nisan 2014

Geçtiğimiz Hafta Gazetelerde bir haber yayımlandı."Çağsu Büyüyor".

Büyüme alanı hakkında bilgiler verdim.2007 yılında kurulan Hastanemizin kapasitesinin artırılması gerektiği konusunda bilgiler verdim ve yapılacak ek binada VIP oda sayısının da artırılacağı müjdesini vermiştim. Kısaca bu hastanen bir yetkilisi olarak kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı duydum.

Ancak ne yazık ki bazı kişiler tarafından eleştiri yağmuruna tutulduk.

Bundan şu anlaşılmaktadır. Hala vatandaşlarımıza bazı konularda bilgi sahibi değiller ya da yanlış bilgiye sahipler.

Özel hastaneler tarafından alınan 12 TL ücret Devletin parası olup, adında anlaşılacağı üzerine katılım payıdır. Yani Özel Hastanenin bundan hiçbir kazancı olmadığı gibi, devlet adına veznedarlık yapmaktadır. Bu ücreti almak zorunlu olup, alınmamasının tespiti halinde her bir işlem için ayrı cezai müeyyideler uygulanmaktadır.(Sağlık Uygulama Tebliği Madde 1.8.1)

Yukarıda Yazdığım Sağlık Uygulama tebliğinin ilgili maddesine göre de bu katılım payı Resmi sağlık kurumları içinde(Üniversite ve Devlet Hastaneleri) 5 Tl olup, tahsilatı eczaneler tarafından yapılmaktadır.

Yasa gereği, Sosyal Güvenlik Kurumu Mensubu, Emekli ya da çalışan kişiler mutlaka katılım payı ödemek zorundalar. Bu Resmi Kurumlar için 5 TL özel hastaneler için 12 TL. dir. Tekrar söylüyorum bu para hiçbir şekilde Hastanelere gitmemekte olup, tamamen devlet adına toplanan bir ücrettir.

Sağlık Bakanlığının Hastaneleri sınıflandırmasındaki en önemli unsur. Kalitedir.

Kalite gereği sınıflandırma, birçok alanda vardır. Örneğin Otellerde Yıldız olarak ifade edilir. Meyvelerde bile A kalite B kalite diye ayırıyorlar. Çağsu Hastanesi A kalite bir hastane olup, insanlarımıza kaliteli hizmet sunması sizleri niye rahatsız ediyor anlamadım.

Ayrıca yapılacak olan ek binanın A Kalite olan hizmetlerimizi yine A Kalite olarak sunmamıza olanak sağlayacak ve bundan da bölge halkımız yararlanacaktır.

Hepimiz Özel hastanelerden önceki durumu unuttuk galiba, o zamanlar itilip kakılan, kuyruklarda bekletilen hastalarımız, özel hastanelerin açılması ve rekabet ortamının yaratılması ile değer kazandı ve herkes kaliteli hizmet sunmak için çaba sarf etmektedir.

VİP oda sayısını artıracağımızı beyan ettiğimizde, arkadaşlarımız eleştirmişler. Halbuki VIP bir çok alanda mevcut, VIP kelimesini sık sık duymuşsunuzdur. Özellikle restaurantlar`da, uçaklarda, otobüs yolculuklarında ,ve otellerde genellikle V.I.P. olarak ayrılan yerler VIP odalar olarak gösterilip ayrılmış olurlar.

Ayrıca bu tüm VIP odalar Resmi ve Özel sağlık Kurumlarının hepsinde var ve elbette ücreti diğerlerinden farklı.

Hastanemiz bölgeye 7 yıldan bu yana hizmet sunmakta olup, hastalarımızda bundan son derece memnunlar, alınan olumlu geri dönüşlerden bunu anlıyoruz. Bize hem Bolu Merkez den, ilçelerden, Zonguldak, Düzce, Sakarya ve Ankara'dan Hasta gelmesi, bizleri son derece memnun etmektedir. Tüm Hastalarımıza ve bizi sevenlere teşekkür ediyorum.

Hastanemizin bu Hale gelmesini Sağlayan başta saygıdeğer hekimlerimiz olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür ediyorum.

Ayrıca bu yatırımı İlimize yapan Sayın Cavit Demir ve Sayın Fatma Demir'e teşekkür etmek istiyorum. Bir Bolulu olarak buna kendimi borçlu hissediyorum.400-500 kişiye çalışma olanağı sağlayan, yine hastanemize ürün satan, Manavından, Marketinden, Kasabından v.s nemalanan tüm Bolulu esnafın buna teşekkür etmesi gerekir.

Sayın Cavit Demir Bolulu olmamasına karşın bunları yapmıştır.

Yapılan iyi şeyleri Lütfen takdir edelim.

Eleştirilere her zaman açığız ama olumlu eleştiri olmalı.

Çağsu Büyüdüğünde, bundan bölgemiz yararlanacaktır.

Her şey para olarak düşünülseydi, Bolu da okuyan Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerine verilen sağlık hizmetleri ücretsiz olmazdı.

Öğrencilere verilen bursları, gazilere, fakir ve muhtaçlara ücretsiz yapılan sağlık hizmetlerini tek tek saymak istemiyorum. Ama onlar biliyorlar ve her zaman hayır dualarını eksik etmiyorlar.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Reşat AYAZ

resat@cagsu.com

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları