03/06/2020

TRABZON CENNETİN ASMA KATIDIR - 3

Nilgün ÖZERDOĞAN

11 Kasım 2015

Geçen haftadan devam ediyorum.

…/.

Ulusoy ailesinin 3. Kuşak yöneticisi olan Hülya Ulusoy Hanım'ı tanımak ve O'nunla sohbet etmek bile başlı başına bir kazanım. Çevrenizde böyle başarılı kişilerin olması insanın bakış açısını da değiştiriyor. O ana kadar hiç aklınıza gelmeyen ve hiç düşünemediğiniz şeyleri görüyorsunuz. Böyle insanlar, çevrelerine ışık saçıyor. Hülya Hanım'la konuşan kadınların, o güne kadar "Artık ben hiçbir şey yapamam, kendi ayaklarımın üzerinde duramam." duygusundan kurtulup, "Hülya Hanım kadar olmasa bile ben de bir şeyler başarabilirim. Yapmalıyım, yapabilirim." duygusu yaratıyor.

Trabzon KAGİK üyesi kadınlar da Hülya Hanım'ı haklı olarak çok seviyorlar. Trabzon'un simgesi Ulusoylar ailesinin kadın temsilcisi Hülya Hanım da Trabzon'a damgasını vurmuş durumda. Hülya Hanım, Trabzon' da doğa şartlarından dolayı yol yapmanın çok zor olduğunu, kadınların devamlı yokuş çıktıklarından kalçalarının genişlediğini ve basenlerinin büyük olduğunu söyledi. Gerçekten de yollarda, sokaklarda sırtında yük, elinde örgüsü ile çok kadın görebiliyorsunuz. Hülya Hanım önderliğinde, zaten çok çalışkan ve zorlu şartları yenmesini bilen kadınların gelecekte çok daha başarılı işler yapacaklarından eminim.

Trabzon'un tarihi M.Ö.2000 binli yıllara kadar dayanıyor. Zorlu doğa şartlarına rağmen, bir o kadar da güzel olan bu yöre bir çok uygarlığa da ev sahipliği yapmış. İlk yerleşenlerin de Orta Asya'dan Kafkaslar üzerinden gelen Türklerin bulunduğu söyleniyor. Avrupa ile Asya'nın İpekyolu ile bağlantısını gerçekleştiren Trabzon'da öyle çok tarihi eser var. Bu da pek çok uygarlığın burada yaşadığını gösteriyor. Ünlü gezgin Evliya Çelebi Seyehatname adlı eserinde Trabzon için "Bu şehre küçük İstanbul dense yeridir ve İrem bağları gibi süslü bir şehirdir Tuğrabozan." şeklinde yazmış.

Sırasıyla Miletler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Komnenos' un egemenliğinde yaşayan Trabzon, 26 Ekim 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilerek Osmanlı egemenliğine girmiş. Yavuz Sultan Selim 1480-1511 yılları arasında 22 yıl Trabzon'da valilik yapmış. Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar Hatun'un mezarının bulunduğu türbe ve cami de burada. Kanuni de 15 yaşına kadar burada yaşamış. Şehir içinde hem Yavuz Sultan Selim'in, hem de Kanuni Sultan Süleyman'ın çok güzel heykelleri var. Kanuni Sultan Süleyman'ın temsili olarak doğduğu ev de burada yer alıyor.

Ayasofya'nın sadece İstanbul'da olduğunu sanıyordum. Meğer kutsal bilgelik demek olan Ayasofya'nın küçük bir benzeri de Trabzon'da yapılmış. 1258-1265 yılları arasında 1.Manuel Komnenos zamanında yapılan Ayasofya , Fatih Sultan Mehmet zamanında camiye çevrilmiş. Cumhuriyet döneminde restore edilen Ayasofya, 1964 yılında müze yapılmış, 2013 yılında tekrar camiye döndürülmüş. Halbuki ülkemizde öyle çok cami var ki, bu gibi yapılar artık hizmet ömrünü çoktan tamamlamış ve birer sanat eseri niteliğinde. Adem'le Havva'nın yaratılışını kabartma olarak anlatan figürlerin yanında, çok kıymetli tarihi değeri yüksek olan freskler, renkli mermerle süslü bu değerli eser, Dünya'nın kültür mirası olduğundan müze olarak tüm insanlığın görmesi için korunmalı.

Trabzon'da Osmanlı döneminden kalma Gülbahar Hatun Cami, İskender Paşa, Çarşı, Erdoğdu Bey, Yenicuma, Ortahisar, Tavanlı, Ahi Evran Dede camileri ve Hamzapaşa, Emir Mehmet türbeleri var. Bunların yanında çok sayıda kilise ve manastır da buluyor. Santa Maria Kilisesi ve Küçük Ayvasıl Kilisesi ile Sümela, Vazelon, Kaymaklı, Kızlar, Kuştul Manastırı hala ayakta duran tarihi eserler arasında. Trabzon'un tam ortasında 500 yıllık tarihi Bedesten Çarşısı, İstanbul'daki Mahmutpaşa'ya benziyor. Ayrıca Bolu'dakine çok benzeyen Taşhan burada da var. Osmanlı zamanından kalma Paşa, Meydan ve Sekiz Direkli Hamamları onarılmış ve bugün de hizmet vermeye devam ediyor.

Trabzon'da yeşilin her tonunu içinde barındıran engebeli arazilerdeki muhteşem doğal güzelliklerinin arasına gizlenmiş çok sayıda tarihi çeşme, köprü, konak geçmişten günümüze kültür mirası olarak karşımıza çıkıyor. Bu bakımdan Trabzon hem bir tarih, hem de bir doğal güzellikler müzesi gibi.

…/.

Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları