31/05/2020

TRABZON CENNETİN ASMA KATIDIR – 8

Nilgün ÖZERDOĞAN

16 Aralık 2015

Geçen haftadan devam ediyorum.

…/.

Trabzon'un doğal ve tarihi güzellikleri yanında yemekleri de bir o kadar meşhur. Akçaabat köftesini bilmeyenimiz yoktur herhalde. Hülya Ulusoy Hanım Akçaaabat köftesinin hikayesini anlattı. Pir Ali isimli bir Akçaabatlı, köfte yoğurur, mangalda pişirir ve gazetelere sararak satar. Daha sonra yine Akçaabatlı olan Nihat Usta bu köfteyi marka haline getirir. Nihat Usta, bugün Türkiye çapında ünlü olan Akçaabat köftesini deniz kenarında 700 kişilik ve 1000 kişilik iki ayrı restoranda müşterilerine ikram ediyor. Buraya gelip de bu köfteyi yemeyen yokmuş, bütün turlar burada mutlaka bu köfteyi piyaz eşliğinde yerlermiş. Nihat Usta yıllarca eşi ile birlikte çalışmış ve yıllarca Nihat Usta köfte yapmış, eşi bulaşık yıkamış. Hatta bundan birkaç ay önce Hülya Hanım buraya bir iş yemeğine gelmiş. Bir bakmış ki Nihat Usta'nın eşi Ayşe Hanım camları siliyor. Hülya Hanım "Ayşe Hanım artık bu işleri yapma. Camları sildir." deyince Ayşe Hanım "Ne yapayım başka yapan yok." diye cevap vermiş. Düşünün işte, öyle çalışkan ve mütevazi insanlar. Başarı da böyle oluyor demek ki.

Nihat Usta'nın restoranında Akçaabat köftesinin ardından laz böreği ikram edildi. Börek deyince aklınıza tuzlu bizim bildiğimiz börek gelmesin. Çok nefis bir tatlı, baklavaya benziyor, ancak baklava yufkasının içinde ceviz, fındık, fıstık yerine muhallebi var. Çok beğendim ve ilk defa burada yedim.

Trabzon'un en meşhurlarından biri de ekmeği. Herhalde tüm Türkiye'nin ekmeğini sadece Trabzon'lular yapıyor. Nereye gitseniz yol boylarında kocaman kocaman yazılarla Trabzon ekmeği tabelasını görebilirsiniz.

Kuymak ismini daha önce ne duymuş, ne de yemiştim. Bazıları mıhlama veya muhlama da diyorlar. Mısır ununu tereyağında tavada su ile karıştırarak içine telli peynir ilave ederek belli bir kıvama kadar gelinceye kadar pişiriyorlar. Küçük bakır tavalar içinde sıcak sıcak servis ediyorlar. Çok güzel bir lezzeti var, bunu yiyip de kilo almamak elde değil. Yemeden de duramıyorsunuz. Trabzon'dan hepimiz 2-3 kilo alıp geldik.

Her sabah kahvaltılarda kaygana ikramı yaptılar. Yumurta, un, maydanoz, peynir karışımını tavada incecik pişiriyorlar. Çok harika, lezzetli bir yemek.

Turşu kavurması da buraya özgü bir yemek. Soğanla taze fasulye kavruluyor. Ayrıca lahana turşusunu da havuç ve domatesle kavurup ikram ediyorlar. Bizim damak tadımız böyle yemeklere alışkın olmadığından doğrusu ben yiyemedim. Turşunun yağda soğanla kavrulması bana bir tuhaf geldi.

Karalahanayı çok seviyorlar ve her çeşit yemeğini yapıyorlar. Bize dolması ve çorbasını ikram ettiler. Ben öğrenci iken Trabzonlu bir komşumuz vardı. Bizi yemeğe çağırdığında hep karalahana yemekleri ikram ederdi. Ona göre çok kıymetli yemek, ama biz alışkın olmadığımızdan karalahanalar bize buruk buruk geliyordu. Ayıp olmasın diye istemeyerek yiyorduk. Aklımda böyle kaldığı için biraz çekinerek tadına baktım. Ancak gerçekten çok lezzetli yapmışlar, severek yedik.

TOBB Bolu KAGİK Başkanı Orkide İka ve yönetimdeki arkadaşlarım Emine Yüce, İfakat Fırat, Nurhan Aydın, Elif Kayar ve ben 6 kişi üç gün, 2 gece süren gezimiz sırasında öyle güzel ve uyumlu zaman geçirdik ki, bu arkadaşlarımla aylarca Dünya turuna çıkabilirim. Aramızda en küçük nokta kadar bile sorun olmadığı gibi, her anımız neşe içinde geçti. Bu değerli arkadaşlarımın, değerli yol arkadaşlıkları için de çok teşekkür ediyorum. Hele Orkide gerçekten mükemmel bir yol arkadaşı ve çalışkanlığının yanında esprileri ile de bizi çok güldürdü. Güzelliği, çalışkanlığı ve şakaları ile Trabzon'da herkes O'na hayran kaldı.

Trabzon'u görmek, benim için hiç unutamayacağım mükemmel bir gezi oldu. Bizi misafir eden başta TOBB Trabzon KAGİK Başkanı Hülya Ulusoy Hanım'ı tanımak bile başlı başına Trabzon'a gitmeye değerdi. Hülya Hanım'dan müthiş yaşam dersleri aldım. O'nun şevk ve enerjisi hepimizi çok etkiledi. Yardımcısı Nurcan Koç çok tatlı , sevimli, çalışkan mükemmel bir Atatürk kadını. Bütün Trabzon KAGİK yöneticilerine, Karadeniz'in yiğit ve mert kadınlarına buradan sonsuz selam ve sevgilerimi sunuyorum. Mükemmel ev sahiplikleri için de kendim ve tüm arkadaşlarım adına çok çok teşekkür ediyorum.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları