30/05/2020

YILIN ÖĞRETMENİ HİKMET MANAZ -1

Nilgün ÖZERDOĞAN

30 Aralık 2015

Bolu'da bizim kuşakların ve bizden sonraki birkaç kuşağın öğretmeni olan Hikmet Manaz, 2015 yılında yılın emekli öğretmeni seçildi. Bolu'nun en büyük ve Şehrimize hayat veren güzide kuruluşlardan olan Arçelik, 60. Kuruluş yılı anısına çok güzel ve anlamlı bir etkinlik yaptı. Bolu'daki en büyük baş bayilerinden olan Leblebicioğlu Ltd.Şti.Firması ile ortaklaşa olarak eğitime yıllarca gönül vermiş ve binlerce öğrenci yetiştirerek emekli olmuş öğretmenler arasından Hikmet Manaz Hocamızı "Yılın Emekli Öğretmeni" seçti.

Arçelik bayisi olan Leblebicioğlu Ltd.Şti.'nin işbirliği yaptığı etkinlik, tam da yerine oturmuş ve gerçekten en isabetli seçim yapılmış. Arçelik, emekli olduktan sonra toplum yararına çalışan, zor koşullar altında görevini sürdüren öğretmenler arasından, Bolu'daki Arçelik bayileri ve Arçelik yan sanayileri ve bunlarla ticaret yapanlar arasında bir anket düzenleyerek böyle bir karar vermişler.

Arçelik, ayrıca 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde eğitime verdiği desteklerden dolayı Hikmet Hanım'a LED TV hediye etti. Aslında hediyenin maddi değerinin önemi yok, ancak manevi yönü çok anlamlı bence. Diğer öğretmenlerimize ve emekli olduktan sonra bu ülke için gönüllü çalışan insanlarımıza da mükemmel bir örnek teşkil ediyor. İnsanlar çalışma yaşamlarında biriktirdikleri tecrübeleri çevrelerine aktarmalılar, topluma Hikmet Hoca'mız gibi örnek olmalılar. Hikmet Hanım yıllarca Devlet Okullarında hizmet verdikten sonra gönüllü olarak, hatta cebinden de para harcayarak tüm zamanını insanlık yararına çalışarak geçiriyor.

Öğretmenler, genç beyinleri işleyen ve geleceğimizi hazırlayan en önemli meslek grubu. Ülkemizin geleceği tamamen öğretmenlerin elinde. Cumhuriyet'imizi yıkmak isteyenler işte bu yüzden öğretmenlerimize ve eğitim kurumlarımıza el atıyorlar.

Cumhuriyet kuşağının öğretmenlerine hayranım. Hepsi Atatürkçü ve Cumhuriyet değerlerimizin üzerine titriyorlar. Hikmet Hanım da tüm yaşamının eğitime adamış Atatürk'çü bir Cumhuriyet öğretmeni . Her zaman bilime önem veren, çağdaş ve akılcı örnek bir insan.

Bolu'lu olan Hikmet Hanım, Bolu Öğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünü bitirdi. 1967-1975 yılları arasında Kız Öğretmen Okulu'nda görev yaptı. 1976-1982 yılları arasında 50. Yıl Ortaokulu'nda beden eğitimi öğretmenliği yaptı. 1983-1996 yılları arasında da Bolu Atatürk Lisesi'nde görev aldı.

Hikmet Hanım, Beden Eğitimi Öğretmenliği yaptığı her okulda üstün başarılar elde etti. Bu başarılar okulların kayıtlarında mevcut. Kız Öğretmen Okulu'nda özellikle basketbol alanında pek çok dereceler elde etti. 50. Yıl Ortaokulu'nda sporun her alanında üstün başarılar kazandı ve bu dönem okul spor alanında altın yıllarını yaşadı. Bolu Atatürk Lisesi'nde atletizm ve voleybol alanında Türkiye çapında isim yaptı.

Görevde olduğu her yıl 19 Mayıs'ların vazgeçilmez öğretmeniydi O. En ön saflarda yer alır, törenleri O yönetirdi. Asla atladığı bir bayram olmadı. O yıllarda gerçekten de bayramlar, bayram gibi olurdu. Kapalı spor salonları, stadyumlar tıklım tıklım dolardı. Milli Bayramlarımız çok coşkulu kutlanırdı. Rapor almak, izin almak gibi bir şeyi hiç olmadı. Yılbaşı, Cumartesi, Pazar, hatta sömestr tatillerinde bile çocuklarla birlikte spor çalışmaları yaparak geçti yılları.

…/.

Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları