30/05/2020

ZİÇEV HARİKALAR YARATIYOR -1

Nilgün ÖZERDOĞAN

20 Ocak 2016

Bolu'da tüm Türkiye'ye örnek olacak öyle güzel olaylar oluyor ki, gerçekten bunları duydukça, öğrendikçe mutlu oluyoruz. Bunlardan biri de çok az kişinin bildiği Dağkent'e bulunan Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Bolu Şubesi . Vakıf yöneticileri gönüllü olarak hiç para almadan, hatta ceplerinden para harcayarak yaptıkları çalışmalarla inanılmaz başarılara imza atıyorlar. Bunları anlatmak gerektiğini düşündüm. Okuyunca siz de bana hak vereceksiniz ve "Bolumuzda böyle saygıdeğer insanlar da varmış." diyeceksiniz.

ZİÇEV Bolu Şubesi'nde yönetim kurulu 5 kişiden oluşuyor. Şu anda çok değerli öğretmenlerimizden Züriye Doğanuz başkanlığında Nurten Şenocak, Maide Aycan, Zehra Erhendekçi ve Nihat Çalışkan görev alıyorlar.

Bana çok ilginç gelen şey ise, kendi ailelerinde ve çevrelerinde böyle çocuklarının olmamasına rağmen bu çalışmaları yapmaları. Genellikle insanlar kendi çektikleri sıkıntıları, başkaları da çekmesin diye dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalışırlar. Örneğin organ nakli konusunda çok sıkıntı çeken biri, halkı aydınlatmak ve organ bağışı konusunda çalışabiliyor. Halbuki bu insanlar yaşamadıkları bir sorunla ilgili olarak çalışıyorlar. Bana göre zihinsel yönden sorunlu olan kesimin sorunlarıyla uğraşmak suretiyle en zor olanını yapıyorlar, bu bakımdan yaptıkları çalışmalar çok değerli.

Bir düşünün ne kadar zor bir konu. Hedefleri de gönüllülük esasına göre zihinsel yetersiz çocuklar için daha güzel ve daha yaşanabilir bir Dünya yaratmak. Aslında sadece zihinsel yetersiz insanlara faydaları dokunmuyor, sağlıklı insanların da yaşamlarını kolaylaştırıyorlar. Hiç birimizin yarın ne olacağı belli değil. Hepimiz yarın engelli olabiliriz. Ailemizde böyle bir kişi olduğunda yaşamımız ne kadar zorlaşır. Hele zihinsel yönden engeli bir kişi, tüm toplumun huzurunu bozabilir. Bunlar eğitilmezse, topluma kazandırılmazlarsa herkes için acınası bir durum olabilir. Ayrıca anne baba vefat ettiğinde bu insanların hali nice olur? Anne ve baba sağ olduğunda seve seve bu insanlara bakıyor, sonrasını ise düşünmek bile insanı ürkütüyor.

Züriye Hanım, Bolu köylerinde ve merkezde 1955-1987 yılları arasında 32 yıla yakın öğretmenlik yaptı ve 50.Yıl Ortaokulu'ndan emekli oldu. 1987 yılından itibaren 10 yıl Bahçelievler Mahallesi Muhtarlığını başarıyla yaptı. 1974 yılından bu yana izci lideri. 1991 yılında kurulan ZİÇEV'de de kurulduğu günden bu yana hiç aralıksız çalışıyor. Bir çocuk annesi ve 3 torun sahibi.

Başkan Züriye Hanım'dan, ZİÇEV'deki çalışmaları ile ilgili olarak bilgiler aldım. Türkiye'de sadece 14 Şubesi bulunan ZİÇEV'in Bolu'da nasıl kurulduğunu sordum.

Züriye Hanım, ZİÇEV'in kuruluş hikayesini şöyle anlattı:

"1991 yılında Ankara'dan bir haber geldi. Eski Bolu Belediye Başkanı İsmail Özer'in eşi Nebahat Özer'e zihinsel yetersiz çocukların eğitimi ve topluma kazandırılması amacıyla Bolu'da bir şube açılması teklif edildi. Nebahat Özer Hanımla birlikte 1991 yılında Vakfın Şubesini açtık. Genel Merkez Bolu'da ne kadar zihinsel engelli çocuk varsa araştırın, dedi. Nebahat Hanım buna çok kızdı ve Bolu'da aptal adam mı var diye çıkıştı. Onlar ısrar edince biz de araştırdık ve Bolu ve köylerinde böyle tam 310 çocuk tespit ettik. Sayı bu kadar çok çıkınca da şaştık kaldık.

O yıllarda herkes böyle çocukları saklardı. Biz 13-15 çocukla eğitime başladık. Henüz yerimiz yurdumuz da yoktu. Şimdiki Mimar İzzet Baysal Lisesi'nin olduğu yerde Güzel Sanatlar Lisesi vardı. Bu Lisenin bahçesinde bize bir oda verdiler. Öğretmen bulamadık, emekli öğretmenlerle işe başladık. Daha sonra Güzel Sanatlar Lisesi şimdiki yerine taşınınca, Milli Eğitim Müdürlüğü bize Otelcilik Okulu'nun bahçesinde bir prefabrik verdi. 1999 yılına kadar oradan oraya taşındık.

./…

Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları