03/06/2020

ADNAN TÜFEKÇİ’NİN ARDINDAN -1

Nilgün ÖZERDOĞAN

10 Şubat 2016

Bolu'nun yetiştirdiği ender insanlardan biri olan Adnan Tüfekçi'yi 05.10.2015 tarihinde Bolu'lular gözyaşları ve sevgi seli içinde toprağa verdiler.

Adnan Tüfekçi'nin beklenmedik ve ani ölümü ailesi, sevdikleri, iş çevrelerinin yanında tüm Bolu'luları şoke etti. Ölüm haberini ilk duyan herkes inanmak istemedi, birkaç yerden teyit almak gereğini duydu. Doğum ne kadar olağan ise, ölüm de o kadar olağan, ancak Adnan Tüfekçi gibi donanımlı, çağdaş, Atatürk'çü, yardımsever ve Bolu'ya inanılmaz hizmetleri dokunmuş birinin ani kaybı, tanısın tanımasın herkesi üzüntüye boğdu.

Tam da emeklilik sonrası Bolu'ya fikirleriyle, sosyal çalışmalarıyla, belki de yeni yatırımları ile çok katkısının olacağı bir zaman, sadece ailesi için değil Bolu ve ülkemiz için bir kayıp oldu. Böyle insanlar hiç de kolay yetişmiyor. Hiçbir şey yapmasa bile aydın fikirleriyle başka insanlara ışık olacağı bir anda bu Dünya'dan ayrılması benim de içimi çok burktu. Bana en çok dokunan doktor Sedat Turgay Bey'in ve Adnan Tüfekçi'nin zamansız ölümleri olmuştur.

Bir güzel söz var: "Gelip boşluk dolduranlardan değil, gittiğinde yeri dolmayanlardan ol." diyor. İşte Adnan Tüfekçi de yeri doldurulamayacak olanlardan biriydi. Ne yazık ki en verimli zamanında O'nu kaybettik.

Hani bazı insanlar vardır, hiç kimseye bir faydaları dokunmaz, hatta etraflarına yük olurlar. Hatta bazıları çevrelerine zarar verirler. Böyle insanların yaşayıp yaşamadığı, fark bile edilmez. Öldüklerinde de çok yakınlarının dışında hatırlayan bile olmaz. Ama Adnan Tüfekçi çalışmalarıyla, yaptıklarıyla Bolu'ya inanılmaz hizmetler vermiş bir kişi olarak daima hatırlanacaktır.

Kendisini çok yakından tanımamama rağmen ölümden büyük üzüntü duydum ve yazmak istedim. Yakın dostlarından bilgiler aldım. İnanın çevresindeki ve iş ilişkisinde bulunan insanlar, Adnan Tüfekçi'nın Bolu'ya hizmetlerini ve yaptıklarını anlattılar. Bunları dinledikçe ben daha da çok üzüldüm ve Bolu için ne kadar büyük bir kayıp olduğunu anladım.

Belediye Başkanımız Alaattin Yılmaz, Adnan Tüfekçi öldüğü zaman, "Kendisiyle dünya görüşlerimiz farklı olmasına rağmen çok takdir ettiğim bir insandı. Çalışma azmine ve iş ahlakına gerçekten hayrandım. Bolu'yu çok seven bir insandı. Kendisinin emekli olduktan sonra bir boşluğa düştüğünü hissetmiştim. Kendisine yeni kurduğumuz şantiyenin başına geçmesi yönünde teklif yapmıştım. Bana "Ben seninle geçinemem." yönünde cevap vermişti. Ben ısrarlarımı sürdürünce "Bir bakarız." demişti. Bu konuda daha fazla ısrar etmediğim için gerçekten pişmanım. Cenaze töreninde Bolu insanının O'na ne kadar sahip çıktığını gördüm. Bu görüntüyü O'nun da görmesini çok arzulardım. Bana hiç oy vermediğini söylemesine karşın O'nu çok sever ve takdir ederdim. Allah rahmet eylesin, ruhu şad olsun." demiş ve O'nu bu sözlerle çok güzel anlatmış.

Acaba Adnan Tüfekçi, bu kadar sevildiğini bilseydi, yine böyle mi davranırdı? Biz toplum olarak sevgimizi göstermeyen insanlarız. O yüzden de nice ressamların, müzisyenlerin ve nice sanatçıların değerleri öldükten sonra ortaya çıkmıştır. Sevginin gücünü keşfetmemiz ve sevdiklerimize de hissettirmemiz lazım.

…/.

Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları