30/05/2020

ADNAN TÜFEKÇİ’NİN ARDINDAN – 3

Nilgün ÖZERDOĞAN

24 Şubat 2016

Geçen haftadan devam ediyorum.

…/.

"Adnan Tüfekçi, çevreye duyarlı ve çok yardımsever biriydi. Başka insanlara da yardım edilmesi konusunda çevresini teşvik ederdi. Her zaman ulaşılabilir biriydi, çalışan, çalışmayan herkes O'na ulaşabilirdi. O bir Boluspor sevdalısıydı.

Buradaki büroyu arkadaşları ile muhabbet etmek için kiraladı. Her gün görüşürdük. Vefatından önceki Cuma günü de görüştük, akşamı da sohbet ettik. Cumartesi günü de öğle saatlerinde benim büromda görüştük. Pazartesi görüşmek üzere vedalaştık.

Bir dostumuzun Cumartesi akşamı kınası ve Pazar günü de gelin alma ve nikahı vardı. Düğün törenlerine katıldığım için iki gün kendisi ile hiç görüşemedim. Pazartesi günü saat 11.00'e doğru büroma geldim, hemen Adnan Tüfekçi'yi telefonla aradım, ama ulaşamadım. Necip Çarıkçı'yı telefonla aradım, Adnan Tüfekçi'ye ulaşamadığımı bildirdim. Aynı gün Belediye Başkanımız Alaattin Yılmaz'ın babası vefat etmişti. Herkes Başkanın babasının cenazesindeydi. Aşağıya bürosuna indim, zili çaldım, açan olmadı. Bu sefer ablası Ayten Abla'ya telefon açtım. Sonra Muharrem Hoca çilingirle geldi. Çilingir kapıyı açtı ve Adnan Tüfekçi'yi yerde yatar halde bulduk. O anda hepimiz çok kötü olduk. Ayten Abla ve ben hüngür hüngür ağlamaya başladık. Çok zor bir şey. Ardından hemen polis çağrıldı.

Ben Adnan Tüfekçi'nin intihar ettiğine inanmıyorum. Ayrıca etrafta da ilaç falan da görmedim. Öyle veya böyle aramızdan ayrıldı. 2 çocuğu, 1,5 yaşında torunu vardı. Çok değerli bir insandı, hala inanamıyorum. Çok üzgünüm."

Ben bu görüşmeleri Adnan Bey'in vefatından hemen sonra yapmıştım. Adnan Tüfekçi'yi yakından tanıyan birkaç kişi ile daha görüşeceklerim vardı. Ancak hep araya başka konular girdi. Bir türlü bu görüştüklerimi yazamadım ve diğer görüşeceğim kişilerle de vakit bulup görüşemedim. Bunda da bir hayır varmış. Bu arada Adnan Tüfekçi'inin otopsi raporu açıklanmış. Bu raporda Adnan Bey'in kalp krizi sonucu öldüğü anlaşılmış.

Bu yazının ilk sayısı yayınlanınca Adnan Bey'in eşi Handan Hanım aradı. Adnan Bey hakkında yazdıklarıma teşekkür etti ve Adnan Bey'in otopsi raporuna göre kalp krizi neticesi öldüğünün belirlendiğini söyledi. Handan Hanım, basının hiç araştırmadan Adnan Bey'in intihar ettiği şeklinde olayı duyurmasından çok rahatsızdı ve üzgündü. Handan Hanım'la tekrar görüşmek üzere sözleştik. Handan Hanım'la görüştüğümde O'nun düşüncelerini sizlere aktaracağım.

Aynı gün Belediye Başkanımızın babası vefat etmişti ve o gün cenazesi vardı. Başkanımıza başsağlığı ziyaretine gittiğimde Adnan Tüfekçi'yi sordum. Alaattin Bey de Adnan Tüfekçi'nin kaybından duyduğu üzüntüyü dile getirdi, hatta Adnan Bey'in acısının babasının acısının önüne geçtiğini ifade etti ve şunları söyledi:

"Farklı görüşte olmamıza rağmen birbiriyle görüşebilen ve anlaşabilen biriydik. Ortak noktamız şehir sevgisiydi. Hayatını verimliliğe adamış biri. Hiç kimseye yanlış yapma ihtimali olmayan biriydi O.

Adnan Tüfekçi ile çok eskiden Teknik Elemanlar Lokalinde tanıştık. Çok ideolojik kavgalarımız olmuştur. Deprem zamanında Avrupa'da bir fabrikayı Romanya'ya kurmak istiyorlar. Ama Adnan Tüfekçi, bu fabrikayı Bolu'ya getirmek istiyordu. Ben o zaman AK Parti İl Başkanıydım. Adnan Bey benden bu konuda yardım istedi. Ben de daha ne olacağını bilemeden yardımcı olacağımı söyledim. Benim sözüme dayanarak fabrikayı Bolu'ya getirdi. Bir fabrikanın taşınabilmesi için siyasi karar gerekiyordu. R. Tayyip Erdoğan ve Mehmet Güner'in destekleriyle 6 ayda bu kararı çıkarttık. Böylece Bözüyük'e giden fabrikanın yerine, Bolu'ya daha fazlasıyla yerine koymuş oldu.

Bugün Avrupa'nın en büyük, Dünya'nın 2.büyük fabrikası olan Ardem, Adnan Tüfekçi'nin cesareti ve çalışkanlığı sayesinde büyüdü ve O'nun öncü rolü oldu. O dönemde yan sanayilerle birlikte çalışan sayısı maksimum 700 kişi kadardı. Şu anda sadece Ardem'in çalışan sayısı 2100 kişi. Yan sanayileri katlanarak büyüdü. Biz de Bolparsan olarak amatör ligde başladığımız yan sanayide, bugün 300 çalışan sayısı ile süperliğe çıktık. Adnan Tüfekçi, yan sanayilerde bir sıkıntı çıksa yardımcı olmak ve bunu aşmak için bütün gücünü seferber ederdi."

…/.

Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları