30/05/2020

ADNAN TÜFEKÇİ’NİN ARDINDAN - 10

Nilgün ÖZERDOĞAN

Nilgün ÖZERDOĞAN
13 Nisan 2016

Geçen haftadan devam ediyorum.

       …/.

       Bahadır Yüce’nin, Adnan Tüfekçi ile ilgili olarak öyle çok anısı vardı ki, bazılarını bana yazılmamak kaydı ile anlattı. Daha da anlatamadığı, hatırlayamadığı çok anıları olduğunu belirtti. Bahadır Bey, yanlış anlaşılmalar olabilir, bazıları kırılabilir diye bunları anlatmakta çekimser kaldı.

       İleride Adnan Tüfekçi hakkında bir kitap yazılırsa Bahadır Yüce’den istifade edilebilir. Bana göre çok ilginç ve ders niteliğindeki bu anıları yazmamda sakınca yok, ama Bahadır Bey’e söz verdiğim için burada dile getirmedim. İleride fırsatım ve imkanım olursa Adnan Bey’le ilgili bir kitap yazabilirsem bunların hepsini anlatırım. Adnan Bey’le ilgili olarak bence mutlaka bir kitap yazılmalı. Örnek alınacak ve eşine ender rastlanan bir insan olduğu için müthiş etkileyici bir kitap olacağından eminim. Tabi bunun için çok çalışmak ve doküman toplamak lazım. Umarım bunu ileride başarabilirim.

        Bahadır Bey’in eşi Emine Yüce de Adnan Bey’in kaybından çok üzgündü. “Bizim sıkıntılı dönemlerimizde Adnan Abi sürekli telefonla beni arardı. İşlerimizi ne yaptığımızı, problemlerimizi çözüp çözmediğimizi, işlerimizin durumunu sorardı. Bahadır’ın kendisine zarar vereceğinden korkardı. Bana devamlı olarak “Bahadır’a dikkat et, O’na göz kulak ol.” derdi.  Tembelleri hiç sevmezdi, çalışkan insanları çok severdi. Sürekli olarak, “Bolu Arçelik’in nimetlerinden yararlanmalı, yan sanayilerimiz kalkınmalı. Bolu üretirse kalkınır.” derdi. Öldüğünü duyunca yıkıldım, günlerce kendime gelemedim. 5 Ekim Rıdvan babamın doğum günüydü, aynı gün Adnan Abi’yi kaybettik. Bize çok babalık yapmıştı. Tüm Bolu’nun başı sağ olsun.” diyerek ağlamaklı bir şekilde duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

       Adnan Bey’le ilgili bu yazının çok uzadığını düşünebilirsiniz. Ancak çok kişiden aldığım izlenimlerde bu yazıların ilgiyle takip edildiğini gördüm. Görüşünü aldığım kişilerin de hikayeleri çok ilginç olduğu için hiçbirini kısaltamadım. Kısa bir yazı olsaydı da Adnan Bey’i anlatmış olmayacaktım. Yine de O’nunla ilgili pek çok şey eksik kalıyordur. Yakınında olanlar bu eksiklileri gördükleri için beni eleştirebilirler. Adnan Bey’le ilgili görüş belirtmek isteyen olursa beni arayarak bilgilendirebilir, bundan çok da memnun olurum. Ben de bu yazı dizisi bitmeden okuyucularıma aktarmış olurum.

       Adnan Bey’i yakından tanıyan birkaç kişi ile daha görüşerek ve en son  da Adnan Bey’in eşi Handan Hanım’ın görüşleri ile yazılarımı bitirmek istiyordum. Ancak Handan Hanım, hala kendine gelemediğini, Adnan Bey’in acısının hala çok taze olduğunu, ne zaman Adnan Bey ile ilgili bir konu olsa çok üzüldüğünü söyledi. Bu konuda konuşmak istemediğini  söyleyerek “Sizin içinizden ne geliyorsa öyle yazın. Siz kendi görüşlerinize göre anlatın.” dedi.

        Yarın Adnan Bey’in çok yakın dostlarından Fatma Hatun Hastanesinin doktorlarından olan Dr. Ömer Polat Bey’in anılarını dinleyeceğim. Dr.ömer Bey ve şimdi tam kesinleştiremediğim bir iki kişi ile daha görüşerek yazılarımı bitireceğim.

        …/.

       Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları