30/05/2020

KÖTÜ NİYETLE İYİ MURADA VARILMAZ

Nilgün ÖZERDOĞAN

4 Mayıs 2016

Atasözlerimizi çok seviyorum. Her atasözünün o kadar mükemmel anlamları var ki, koca bir olayı veya yaşama dair gerçekleri kısa bir cümle ile tamamını özetleyiveriyor. Günlük konuşmalarımda da farkında olmadan atasözlerimizi çok kullanıyorum ve anlatmak istediklerimi uzun uzun söylemek yerine bir atasözü o gerçeğe cuk diye oturuyor.

      İnsanlara hile, kumpas ve katakulli yapan kötü ruhlu insanlar, gün geliyor kendi yaptıklarının aynısına maruz kalıyorlar. Biliyorsunuz bu günlerde kumpas ve katakulli kelimeleri çok moda. Ben de eskiden bu kelimeleri hiç kullanmadığım halde şimdilerde dilime doladım, farkında olmadan bu kelimeler dilimden dökülüyor. İşte böyle milletimize, Türklüğe, Atatürk’e, aydınlarımıza ve yaşamını bu vatana adamış vatansever komutanlarımıza  hile, kumpas ve katakulli kuranlar, bir anda kendi kazdıkları kuyuya düşüverdiler.

       Çok da iyi oldu, milletimiz kimin ne karanlık düşünceleri olduğunu ve milleti nasıl soyduklarını  gördü. Biz bunu başından beri biliyorduk, okuyorduk, görüyorduk ve söylüyorduk. Ben bu güne kadar Atatürk’le  ilgili belki bu kadar yazmayacaktım. Ama Atatürk ilke ve inkılaplarına yapılanları gördükçe daha çok yazmaya başladım. Yapılanları hazmedemiyorum. Böyle olmasa belki aştan, sevgiden, şiirden, kitaplardan, müzikten ve resimden  daha çok bahsedebileceğim.

Bu soygun ve talan düzenini hala anlamayan ve komplo diye düşünen var. Kimse darılmasın, daha çok kırsal kesim ve cahil kesim inanıyor bunlara. Aziz Nesin, haklımızın %60’ı aptaldır derken ne kadar haklıymış diyorum , hatta az bile söylemiş diyesim geliyor. 20 yıl önce yine Aziz Nesin “Ben Demiştim” isimli kitabında “Gün gelecek demokratikleşme adına andımızı kaldıracaklar. Türk’üm demek ayıpken, türbanlılar kamuda cirit atacaklar.” diye yazmış.Bugün aynen bunlar olmadı mı? Buna güzel bir atasözü de “Görünen köy kılavuz istemiyor.”tam da yerine oturdu.

       Ortalığa onca belge ve görüntü saçıldı, hala komplo diye inanmayanlar var. Evlerde ayakkabı kutularında saklanan dövizler, paralar, para sayma makinaları, dizi dizi kocaman para kasaları yakalandığı halde buna komplo demek nasıl bir anlayış ve körlük bilemiyorum. Daha nasıl ispat edilecekti?Gördüklerimize mi, yoksa söylenenlere mi itibar edeceğiz?

Hani erkekler çapkınlık yaptıkları zaman gözünle görsen bile kesinkes inkar ederler ya. Bir erkek, bir kadınla yatakta yakalansa bile karısına, “Aaa, bu nereden gelmiş?  Bunu buraya kim koymuş?” diye inkar eder ya, bu da aynen böyle.

      Yine bu yaşadıklarımızacuk diye oturan çok güzel bir atasözü daha var: “Kötü niyetle iyi muradaerilmez” demiş atalarımız. Şimdi işte aynen bunu yaşıyoruz. Gizli niyet  Atatürk devrimlerini yok edip, çağdaş Cumhuriyetimizi yıkıp, din temelli bir devlet kurmak var. Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde o makama oturan ve laikliği koruyacağına Türk Milleti önünde yemin eden Meclis Başkanı, yeni anayasada laikliğin olmamasını isteyerek gerçek niyetlerini açıklamış oldu. Aslında bu bir nabız yoklamasıydı. Tepkileri görünce kıvırmaya başladılar. Gerçek şu ki kesinlikle ilk fırsatta aynı isteklerini tekrarlayacaklar veya bunu gerçekleştirmek için ellerinden geleni yapacaklar.

       Cumhuriyet’i yıkmak için PKK ve cemaatleişbirliği yapıldı. PKK söyledi, bunlar aynen yaptılar. T.C. ‘ni kaldır dediler, hemen T.C. tabelaları  indi. Andımız durup dururken kaldırıldı,Türklük  yok sayıldı, hiçbir neden yokken Kızılay Maden sularından Türk kelimesi kaldırıldı. Milli Bayramlarımız komik gerekçelerle kutlanmak istenmiyor. Devletin başındakiler her milli Bayramda ya hasta oldular, ya da ne tesadüf yurt dışı gezisine gittiler.  Şimdi de şehitleri bahane ederek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanmadı. Esas şimdi kutlanmalıdır. Yerli yersiz Yüce Ata’mıza saldırıyorlar, Dünya’nın hayranlık duyduğu ve örnek aldığı Ata’mıza ayyaş diye hakaret ediyorlar. Niyet kötü olunca, sonucu da böyle iyi olmuyor işte.

       “Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste” diye bir güzel atasözümüz daha var. Öğrenci Seçme Sınavlarında ve Kamu Personel Seçme Sınavında soruları kendi yandaşlarına verdiler. Kamu atamalarında binlerce insanın hakkını yediler, milyonlarca öğrenci dershane kapılarında çile çekerken kendi yandaşlarını okullara yerleştirdiler.Hangi birini sayayım? Öyle çok ki, sayamıyorum artık. Hangisine baksanız bir art niyet ve yandaş kayırma var. Ordunun üst düzey komutanlarını sırf  zamanında kendilerinin kötü niyetlerine engel oldular diye intikam hırsıyla düzmece belgelerlehapislerde çürüttüler. Hukuk diye bir şey kalmadı, hiç kimse yargıya güvenmiyor artık. Böyle rezillik görülmedi.Milletimiz oy verirken, devleti cemaatle paylaş, devleti cemaate teslim et, PKK ile işbirliği yap mı dedi?

Gezi olaylarında binlerce yaralı vardı, onlarca insan gözünü kaybetti. 6 gencecik fidanımız da döve döve öldürüldü. Ülkeyi yöneten bir Allah’ın kulu da bu insanların adını  ağzına bile almadı. Üstelik bunu yapan polisleri de kahraman ilan ettiler, üstüne üstlük bir de ikramiyeler verdiler.Herkes dinlendi, yatak odalarına bile böcekler kondu, mahremiyet  ve özel hayat diye bir şey kalmadı.Bu mazlumların ahı  kalır mı? İşte bu gözyaşlarının ve çektirdiklerinin ahları her gün yeni bir rezillikle aheste aheste çıkmaya başladı bile.

      Bolu’nun aydın kişilerinden Atatürk’çü düşünceleriyle tanıdığımız ve sevdiğimiz Mustafa Kırcı Bey, üç yıl önce sanki bu günleri görmüş gibi, bana kendi yazdığı kısa bir şiiri vermişti. Şimdi tam yeridir bunları söylemenin:“7 düvel girmiş vatana, ülkeyi satan satana. Dua edelim Ankara’daki yatana.” Eline sağlık Mustafa Bey, yazmaya devam edin.

GiardunoBruno isimli bir yazar da “Tanrı, kendi iradesini hakim kılmak için yeryüzünde iyi insanları kullanır. Yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Allah’ı kullanırlar.” demiş aynen bugün olduğu gibi.

Tolstoy da demiş ki “Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar.”Bizim halkımız da yıllarca yapılanlara sessiz kaldı, sadece izlemekle yetindi. Bunlar da azdıkça azdılar. Bu rezilliklerden de aydınlık çıkacak. Ben artık sancılı da olsa yepyeni bir Türkiye’nin doğacağına inanıyorum. 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları