30/05/2020

ANNELİK ÇOK KUTSAL BİR GÖREVDİR

Nilgün ÖZERDOĞAN

Nilgün ÖZERDOĞAN
11 Mayıs 2016

         8 Mayıs Pazar günü anneler günü kutlandı. Aslında annelerimizi yılda sadece bir gün değil, her gün anneler günüymüş gibi davranarak anmamız gerekir. Anneliğin değerini, anne olduktan sonra  çok daha iyi anlayabiliyorsunuz. Anne olmak insana çok farklı duygular yaşatıyor.

         Efsane sinema sanatçımız Türkan Şoray ile anneler günü dolayısı ile Sözcü Gazetesinde bir röportaj yapılmış. Söylediklerini zevkle okudum ve hemen hemen tüm anne olan kadınların duygularını yansıtmış. Türkan Şoray, anne olmanın nasıl bir duygu olduğunu soran gazeteciye, anneliği bakın nasıl da güzel anlatmış:

           “Annelik benim için okyanusta yüzmek gibi… Her kulaçta başka bir heyecan, haz, özgürlük, sonsuzluk ve biraz da korku. Anne olunca insan “Bu kadar sevgi içime nasıl sığar?” diyor. Çocuğunun gözünde bir damla yaş varsa, sende seller oluşur.”

           Gerçekten de evladının üzüntüsü anneye dayanılmaz gelir. Ben de her zaman çocuğumun üzüntüsüne dayanamam. O üzgün olduğu zaman benim dünyam yıkılır. O mutluysa ben de mutlu olurum.

            Anneliğin dünyaya bakış açısını değiştirdiğini düşünüyorum. Hayvanlarda bile bu böyle. Sokaklardaki kedi ve köpekleri gözleyin. Yavrusuna bir şey yapacaklar diye, çevresinde kuş uçurtmazlar, küçücük cüsselerine bakmadan etrafa kafa tutarlar. Bu, bütün insan ve hayvanlarda aynı. Hayvanların yavrularını korumak için nasıl kol kanat gerdiklerini görünce insanın ağlayası geliyor.

           Televizyonda hayvanlarla ilgili bir belgesel seyrediyordum. Ayıların yaşamlarını anlatıyordu. Anne ayı, suya girmek isteyen yavrusuna elini gererek engel olmaya çalışıyordu. Baş edemeyince ensesinde tutup, inin en dibine götürdü, çıkamasın diye önüne yattı. Onları hayvan diye küçümsüyoruz, ama anne olunca insan veya hayvan fark etmiyor.

           Annelik insana, çoğu zaman pişmanlık ve keşke duygusu da yaşatıyor. Hep çocuğunun kendinden daha mükemmel olmasını arzu ediyorsunuz. Kendi hatalarınızı, çocuğunun yapmasını istemiyorsunuz. Biraz da bu yüzden daha iyi okusun, daha iyi şartlarda yaşasın istiyoruz. Acaba çocuğumu yetiştirirken gereken her şeyi yaptım mı, keşke şöyle yapsaydım, keşke böyle davranmasaydım gibi düşüncelere kapıldığım çok olmuştur. Çocuklarımızı yetiştirirken gerek toyluğun verdiği acemilik, gerek yaşın getirdiği tecrübesizlik bize de hatalar yaptırmış olabilir.

         Çocuklara büyürken yaptığımız bazı baskılar ve nasihatler çoğu zaman yerini bulmuyor. Yaşamayınca anlaşılmıyor bazı şeyler. Çocuklar da bunu büyürken anlamıyorlar, ta ki ancak kendileri de anne baba olunca aynı duyguları, bu sefer kendileri yaşıyorlar. İşte böyle bir devir daim sürüp gidiyor. Yine de ben yeni nesillerin daha eğitimli, daha bilinçli yetiştiklerini, çocuklarını da daha iyi şartlarda yetiştirdiklerini görüyorum.

         Bizim kuşaklar ve bizden önceki kuşaklar yokluk yıllarıydı. Para yoktu, imkanlar yoktu, aile yapıları daha kapalı ve baskı üzerine kuruluydu. Benim kuşakların dünya görüşü “Ben çektim, çocuğum çekmesin.” düşüncesi üzerine kuruluydu. Ben hala aynı duyguları yaşar ve geçmişe döndüğümde hüzünlenirim.  

         Sadece biz Türkler değil yabancılar da aynı duyguları yaşıyor ki, Alice Chase “Çocuğuma” isimli bir şiir yazmış, Abidin Sönmez de Türkçeye çevirmiş. Sanki benim duygularımı aynen yansıtan bu  şiirden seçtiğim birkaç satır şöyle: 

         “ Sürekli meşguldüm o sene, seninle doyasıya oynayamadım.

     Sen beni çağırdın gel oynayalım diye, ben bir türlü zaman ayıramadım.

      Giydirdim, doyurdum, sürekli seni kolladım, sadece bunları yeterli sandım.

       Bana oyuncağını getirdiğinde, seni çoğu kez başımdan savdım.

       Yatağa yatırır seni okşardım, sen uyur uyumaz hemen çıkardım.

       Şimdi o günleri çok özlüyorum, keşke bir dakika daha fazla kalsaydım.

       Hayat ne kadar kısa, yıllar ne çabuk, ne zaman büyüdü bu küçük çocuk.

       Ona dokunmak için uzandığımda, ellerim boş kalır, yüreğim buruk.”

       Bütün annelerimizin anneler günü kutluyor, sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları