30/05/2020

İZZET BABAMIZI ŞARKILARLA ANDIK

Nilgün ÖZERDOĞAN

Nilgün ÖZERDOĞAN
18 Mayıs 2016

       Her yıl İzzet Baysal Baba’mızı, Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Türk Sanat Müziği Topluluğu olarak şarkılarla anıyoruz. Bu yılda yine 13 Mayıs 2016 Cuma akşamı muhteşem bir konserle İzzet Baba’mıza sevgilerimizi ve saygılarımızı tüm Bolu halkı adına sunduk.

       Konserimize her yıl olduğu Baysal Ailesi’nin tüm fertleri katıldı. Ayrıca Bolu protokolü ile İzzet Baysal’ın yolundan yürüyen, Bolu Caddelerinde gördüğünüz Osmanlı tarzı çeşmeler yaptıran Orhan Uçar da katıldı.   Çok sayıda da izleyici vardı. Konsere gelenler yer bulamadı, ayakta kaldı, ilave olarak sandalye ve tabureler kondu. Hatta merdivenler bile doluydu, ayakta da çok sayıda kişi vardı. Bu da bizi çok mutlu ediyor tabi. Bu ilgiyi görünce daha iyisini yapmak için çaba gösteriyoruz.

      Bolu’da 11 Mayıs’larda başlayan etkinliklerde tüm Bolu halkı elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu yıl her zamankinden farklı olarak Atatürk Anıtının önünden başlayan yürüyüş, İzzet Baysal Heykeli’nin önüne kadar geldi. Daha İzzet Baysal Heykeli’nin önünden Anıt Park’a yürünüyordu.  Bu yıl ki halkın katılımı diğer yıllara göre daha fazlaydı. Bu da çok güzel bir şey.

       İzzet Baysal Şükran Günleri diğer yıllara göre daha sadeydi. Bence bu da iyi  bir şey. Baysal Ailesi ileri yaşlarına rağmen oradan oraya koşturuluyordu. Sabahtan geceye kadar yapılan bu programlar Baysal Ailesini çok yoruyordu. Ahmet Amca da bunu zaman zaman dile getiriyordu. O bakımdan bunlar düşünülmüş ki, bu  yıl  en azından daha az yorucuydu. Baysal Ailesi de kimseyi kırmak istemiyor ve her etkinliğe mecburen çok yorulsalar da katılmak zorunda kalıyorlardı.

       Ahmet Amca, geçen sene yaptığımız konserde ses düzenindeki cızırtılardan ve uğultulardan öyle rahatsız olmuştu ki, “Bu kadar güzel hazırlandığınız ve böyle güzel şarkılar söylediğiniz program ses düzeni yüzünden gereği gibi yansıtılamıyor.” diyerek bize ses düzeni  almıştı. Gerçekten de ne kadar güzel hazırlanırsanız hazırlanın, ses düzeni kötü olursa izleyicilere o güzellikleri yansıtamıyorsunuz. Bu konser Ahmet Amca’mızın destekleri ile çok mükemmel oldu ve Ahmet Amca başta olmak üzere Baysal Ailesi gözyaşlarını tutamadılar. Orhan Uçar Bey de hiç bir mecburiyeti yokken sahne kostümlerimizi yaptırdı. Ahmet Amca ve Orhan Uçar Bey’e desteklerinden dolayı ekibimiz adına çok teşekkür ediyorum.

       Biz koro ekibi olarak öyle büyüdük ki, artık 50 kişiyi aştık, sahneye zor sığıyoruz. Sonradan kamera ve fotoğraflardan kendimize baktım, sahneyi her anlamda tam olarak doldurmuşuz ve güzel görünüyoruz. Sakın kendimizi övdüğümüzü düşünmeyin. Konseri izleyenlerden, basından aldığımız tepkiler çok olumluydu. Hele Ahmet Amca’mızın bize sahnede mikrofonu alarak “Bu etkinliklerin en güzeli bu konserdi.” demesi bizi çok  mutlu etti. Mahcup olmamak ve bu ilgiye layık olmak adına bundan sonraki konserlerimiz için daha çok çalışmamız lazım diye düşünüyoruz.

      Geçen sene İzzet Baysal Şükran Günlerinde o kadar çok etkinlik vardı ki, bizin konserimizin haricinde profesyonel sanatçılar da çağrılmıştı. Bizim koromuza da yok bir saati geçmesin, aman birbuçuk saat olmasın  diye baskı yapılıyordu. Ahmet Amca, bizim konser saatine denk getirilen Üniversite’deki ismini hatırlayamadığım bir sanatçının konserine gitmedi. “Ben burada kalacağım ve bu konseri izleyeceğim.” dedi. O zaman da “Anma günlerindeki etkinliklerin  en güzeli bu konser.” demişti.

       Ayşegül İltir, konser repertuarı için yaz aylarından başlayarak hazırlanıyor. İlk anda bazı şarkılara itiraz etsek de, sonra bakıyoruz ki, çok güzel bir program ortaya çıkıyor. Bu sefer de öyle oldu. Final şarkısı olarak Ayşegül izleyicilerle birlikte “Türkiye’m” şarkısını söyledi. “Türklüğün, gençliğin önderi Atam, Senin eserindir bu yüce vatan” darken tüm salon ayaktaydı, bazıları ise gözyaşlarını tutamadı. Hatta Ayşegül bile az kalsın “Ben de ağlayacaktım.” dedi. Hepimiz,  son yıllarda ve özellikle de son zamanlarda  Atatürk’e yapılan utanmazca saldırılar nedeniyle herkesin Atatürk adını duyunca tezahurat yapmasından çok etkilendik, bİze büyük bir moral oldu. Bu moralle de sezonu, Eylül/2016 ayında tekrar başlamak üzere kapattık.

       Konserimizin arasında koro elemanlarımızdan Hicran Özgüneylioğlu’nun kızı Deniz Özgüneylioğlu kendi yazdığı şiirini okudu. Bu arada Deniz 10 yaşında, ancak çok yetenekli ve bir şiir kitabı da yayınlandı. Bu yaşta bu kadar güzel şiirler yazabilen bir çocuk. Annesini ve babasını da böyle bir çocuk yetiştirdikleri için çok tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Deniz’in İzzet Baysal Babamız için yazdığı şiir bakın ne kadar güzel:

İZZET BAYSAL  

.                  Çocuklar ilk başarılarını,

Senin okullarında alıyor.

Ağabeylerim, ablalarım,

Senin üniversitende okuyor.

Yaşlı, yalnız büyüklerim,

Senin huzurevinde kalıyor.

Hasta olan tüm insanlar,

Hastanelerinde şifa buluyor.

Ne kadar çok eser bırakmışsın,

Öğrendikçe seviyorum seni.

Şiirlerimde, mısralarımda,

Yazıyorum, anlatıyorum seni.

Artık aramızda olmasan da,

Sen hepimizin kalbindesin.

Büyük insan, İzzet Baba,

Eminim ki şimdi cennettesin.

                                                                       Deniz ÖZGÜNEYLİOĞLU

                                                                               Sakarya İlkokulu

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları