31/05/2020

SEVGİYLE GÜZELLEŞTİRELİM YAŞAMIMIZI

Nilgün ÖZERDOĞAN

Nilgün ÖZERDOĞAN
25 Mayıs 2016

Yapılan araştırmalara göre iyimser ve sevgi dolu insanlar daha başarılı oluyorlar ve daha uzun yaşıyorlarmış. Örneğin bir araştırmada, hasta olan iyimser ve kötümser insanlara ilaç verilmiş, iyimser olan hastalarda iyileşme oranı daha yüksek çıkmış.

Yaşamımızda da öyle değil mi? Çevrenize bir bakın, kötü düşünen sevgisiz kişilerin işleri genelde ters gidiyor. İyi düşünen ve sevgi dolu insanların da genelde işleri iyi gidiyor.

Sevgisizlik de hepimizi kötü etkiliyor. Zaten üç günlük dünyada neden kötü düşünceli ve sevgisiz yaşayalım? Kaybettiklerimize zamanında iyi davransak ve sevgi ile yaklaşsak, daha huzurlu olmaz mıyız?

Benim cenazelerde her zaman dikkatimi çekiyor, ölen kişiye sağlığında iyi davranan ve görevlerini tam manasıyla yerine getiren insanlar daha az acı duyuyor. Eğer kaybedilen kişiye karşı bir haksızlık veya eksik bir görev yapıldıysa, böyle kişiler cenazelerde çok ağlıyor ve çok pişmanlık duyuyorlar.

Şu anda yanımızda olan kişiyi kısa bir süre sonra kaybedebiliriz, hatta bu kendimiz bile olabilir. Kaybettikten sonra yapılacak bir şey yok artık. Zamanında o insanın kıymetini bilmek ve sevgi ile ve hoşgörü ile yaklaşmak yaşamımızın bir parçası olmalı.

Sevgi ve iyimserlik insana mutluluk veriyor. İnsanlara, hayvanlara, doğaya sevgi ile yaklaşmak, onların kıymetini bilmek insana yaşam sevinci aşılıyor. Bu dünyada paylaşamayacak neyimiz var?

"Mal da yalan, mülk de yalan, git biraz da sen oyalan." demiş atalarımız. Mal hırsı ve para hırsı da insanları mutsuz ediyor. Bu hırslardan insan kendini alıkoymalı. Yetinmeyi ve sevdiklerimize değer vermeyi öğrenebilirsek üç günlük yaşamımızı daha mutlu ve anlamlı kılabiliriz.

Japon düşünür Masumi Toyoteme sevgiyi üçe ayırmış:

"Bunlardan birisi EĞER'dir. Bizler sevgimizde eğer bulundurmayalım. Örneğin; biz birine "Eğer böyle olursan, eğer böyle davranırsan seni severim." demeyelim.

Bir ikincisi de ÇÜNKÜ'dür. Sevgimizde bu kavramı da bulundurmayalım. İnsanları çünkü diyerek sevmeyelim. Yani; onu seviyorum, çünkü zengin, çünkü çok güzel, onu seviyorum, çünkü çok yakışıklı dersek kendimizi yanıltmış oluruz. Çünkü burada yaptığımız şey, sevmek değil sadece nefsimize yenik düşmektir.

Üçüncüsü ise RAĞMEN'dir. İşte bizler bu üçüncü sevgi anlayışı ile birbirimizi sevrneliyiz. Herşeye rağmen insanı insan gibi sevmeliyiz. Onu eğersiz, çünküsüz, her şeye rağmen sevmeliyiz. Ancak o zaman gerçek sevginin, gerçek mutluluğun tadına varabiliriz." demiş ve Masumi Toyoteme sevgiyi ne güzel anlatmış.

Can Yücel, insan sevgisini, yaşama bakışını, insan yaşamını şiirlerinde öyle güzel anlatıyor ki, her şiiri bir başka güzel. Ben Can Yücel'in her bir şiirini farklı zamanlarda okuduğumda, farklı düşüncelere dalıyorum. Yaşam felsefesi o kadar güzel ve gerçek ki şiirlerini okumaya doyamıyor insan. Can Yücel'in sevgi üzerine yazdığı dizelerin güzelliğine bakın:

"Çiçek sulandığı kadar güzeldir, Kuşlar ötebildiği kadar sevimli, Bebek ağladığı kadar bebektir, Ve her şeyi öğrendiğin kadar bilirsin, Bunu da öğren, Sevdiğin kadar sevilirsin."

Sevgi paylaşıldıkça çoğalır, derler. Sevginiz bol olsun.

1 yorum yapılmış

  • ENVERGLCAN-envergulcangmailcom29 Mayıs 2016 • 19:13

    SAYGIDEĞER NİLGÜN ÖZERDOĞAN HANIMEFENDİ.ÖNCELİKLE SİZLERİ KUTLARIM.HEM BÜYÜK BİR BANKANIN MÜDÜRÜ,HEM KÖŞE YAZARI,HEM TSM KORO ÇALIŞMALARI,HEM AİLE İDARESİ.HER HANIMEFENDİNİN HARCI DEĞİL.TEBRİKLER.YÜCE MEVLA SEVGİLİ EŞİNİZ ,EVLATLARINIZ,DOSTLARINIZ,SEVDİKLERİNİZLE BERABER MUTLULUĞUNUZU DAİM EYLESİN.AMİN. HANIMEFENDİ YAZINIZI DİKKATLİCE OKUDUM.YAZINIZ DUYGU YÜKLÜ,BİLGİ YÜKLÜ,SEVGİ,SAYGI,ASALET,ADALET,İNSANLIK YÜKLÜ,ÖĞÜT YÜKLÜ.BİNLERCE T

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları