30/05/2020

AKİL ADAMLAR NEREDE? -1

Nilgün ÖZERDOĞAN

1 Haziran 2016

Türkiye’de her gün algı yönetimine yönelik yeni bir tiyatro oynanıyor. Tamamen gerçekleri saptırmak, Türk tarihini ve geçmişini kendi kafalarına göre uydurup, yeni kutlamalar icat ediyorlar. Üniversite mezunu olup da hiç kitap okumayanla, gariban cahil insanların din duygularını sömürmek suretiyle insanın aklıyla alay eden oyunlarla halk aldatılıyor. Bu oyunlar gerçekmiş gibi yandaş basında satılmış kalemler tarafından insanlara ballandıra ballandıra anlatılıyor.

        Aynı oyunlar Kurtuluş Savaşı’nda da sergilenmiş. Düşman işgali altındaki topraklarımızda halk ne yapacağını bilemez halde evleri barkları yakılıp yıkılırken, tecavüz edilmemek için kendini yakan kızlarımız, kadınlarımız varken,  uçaklardan halka “Din elden gidiyor. “ diyerek düşmanla işbirliği yapan ve 5 yaşındaki kızla evlenilebilir diyen yobaz takımı o günlerde de aynı oyunları oynamışlar. Bunları belgelerle anlatan öyle çok kitap var ki. Bunlar Atatürk’e ve Cumhuriyet’imize saldırdıkça yeni kitaplar ve araştırmalar yapılıyor ve yalanları her gün yüzlerine vuruluyor. O zaman ki gazetecilerden Ali Kemal denen adam Kurtuluş Savaşı’nı yapan kahramanlara olmadık küfürler yağdırıyor. 

        Bugün de, bizim vergilerimizle Atatürk’ümüze küfür eden, çökmüş bir imparatorluktan yepyeni modern bir Cumhuriyet kuran Ulu Önder’imize TRT televizyonlarından akla hayale gelmedik yalanlarla saldırıyorlar. Eskiden TRT’de cumhurbaşkanı ve başbakanı eleştiren ne kadar güzel parodiler yapılırdı, bunları kahkahalarla izlerdik. Tüm siyasi parti liderlerinin katıldığı açık oturumlar yapılırdı, bu programlar reyting rekorları kırardı. Şimdi bırakın bu programları, %90’ı yandaş ve yalan makinesi haline gelmiş kanallarda algı yönetimi yapılarak beyinler yıkanıyor. Ben, halkın vergileri ile yayın yapan TRT’den günü geldiğinde bu hesabın sorulmasını istiyorum. Bu kanalları seyredemiyorum, ruhum daralıyor. Aslında gülünç duruma düştüklerinin farkında bile değiller, resmen alay konusu oluyorlar. Bunların yüzünden şimdi Penguen yayını ve penguen kanalları diye bir deyim oluştu.

       Bir de troller var ki, evlere şenlik. Parayla tutulmuş bu insanların görevi Atatürk’çülere ve Cumhuriyet’i savunanlara saldırmak. Bir algı yönetimi yapılacağı zaman, örneğin Kürt açılımı, barış süreci, çözüm süreci gibi adını bir türlü koyamadıkları ve alt yapısı olmayan ve dış güçlerin dayatması olan bölünme ve parçalanma süreci olan tiyatro için yazmadıkları kalmadı. Hele karşı çıkanlara internetten yazdıkları küfürleri okurken ben utanıyorum. Bu yazdıklarından hiç sıkılmıyorlar mı acaba?

       Açılım süreci diyerek Türkiye’ye saldıkları akil adamların bugün sus pus hiç sesleri çıkmıyor, çıkamıyor. Açılım süreci aldatmacası yapılırken, adamlar Güneydoğu’yu Suriye’den beter hale getirdiklerini görünce ne düşünüyorlar acaba? Tonlarca patlayıcı döşenirken devlet neredeydi? Akil adamlar halkı uyuturken, onlar gece gündüz harıl harıl şehirlere giremesinler diye tüm tedbirlerini almışlar. Yanmış, yıkılmış, harap olmuş evleri ve sokakları gördükçe, “Burası Türkiye mi?” diyoruz.  Giden canlarımıza mı yanalım, halkın perişanlığına mı yanalım, milyarlarca liralık zararımıza mı yanalım?

       Bu akil adamlardan bir kişi de çıkıp, eğer akilse bu yapılanların neden yanlış olduğunu söyleyemedi? Çünkü bu insanlar da bölünme ve parçalanma sürecinin bir parçasıydı. Bunun böyle olduğunu bugün yaşadığımız olaylardan daha iyi görebiliyoruz. Analar ağlamasın yalanıyla bunların sayesinde 2002 yılında yılda 7 şehit gelirken, şimdi günde 7 şehit gelmeye başladı. Şimdi her gün nice analar ağlıyor, Türkiye adeta cenaze evine döndü. Bu akil adamlar, acaba şapkalarını önüne koyup düşünüyorlar mı, mahcup oluyorlar mı? 

        Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümüyle 1600’lü yıllardan sonra duraklama dönemine giren Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüz yılındaki çöküş ve bitişini unutup, sanki Atatürk’ün Osmanlı’yı yıkarak yeni bir Cumhuriyet kurduğunu iddia ediyorlar. Oysaki Osmanlı İmparatorluğu zaten bitmiş ve enkaz haline gelmişti. Üç kıtaya yayılan imparatorluk, bu çapsız ve çağın gerişinde kalmış yöneticiler sayesinde bitmiş ve tükenmiş durumda olduğu halde Osmanlının torunlarıyız diyerek Cumhuriyet’imizi aşağılamaya ve “90 yıllık enkazı kaldırdık.” diyebiliyorlar. Osmanlı’nın son yüzyılı, Türk tarihinin, belki de Dünya tarihinin en acı olaylarıyla dolu.  Balkan Savaşlarındaki hezimetimiz, Osmanlı Rus Savaşı, Sarıkamış faciası, hep Osmanlı’nın bilgisiz, donanımsız, çağı okuyamayan yöneticileri yüzünden yaşanılmış acılardır. Bu yüzden hem topraklarımız kaybetmişiz, hem de milyonlarca Türk gencini hayatlarının baharında feda etmişiz. Bu olayları niçin araştırmıyor, gündeme getirmiyor, sorgulamıyorsunuz?

         …/.

        Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları