31/05/2020

İNSANLIĞIN DEĞİŞMEYEN KURALLARI

Nilgün ÖZERDOĞAN

22 Haziran 2016

Yüzlerce yıl önce yazılmış bir tapınak duvarından alınan aşağıdaki yazı, insan ve yaşamla ilgili olarak ne kadar güzel şeyler anlatıyor. Bugün de aynen tıpa tıp geçerli olan bu sözler, gelecekte de insanların nasıl olmaları gerektiğini çok güzel anlatıyor. Böyle güzel yazıları bulduğumda sizlerle paylaşmak için saklıyorum. Kim, ne zaman, nerede yazmış onu bulamadım. insanlık tarihinin ne kadar eski olduğunu hala tam olarak bilemiyoruz. Yapılan kazı çalışmalarından bulunan belge ve bulgulardan binlerce yıllık geçmişi olduğu düşünülen insanlık tarihinde değişmeyen tek şey, iyi ve mutlu insan olmanın kuralları. 
Bu yazıyı inanın defalarca okudum, ara sıra tekrar okuyorum. Gerçekten kelimesi kelimesine doğru olan bu güzel yazıyı sizlerle paylaşıyorum: 
"Gürültü ve patırtının ortasında sükunetle dolaş, sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. 
Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma. 
içten ol; telaşsız, kısa ve açık seçik konuş. Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları, çünkü dünyada herkesin bir öyküsü vardır. 
Yalnız planlarının değil, başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. işinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen, hayattaki tek dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen yaşamında bir an bile çalışmış olmazsın. işini öyle sev ki, başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın. 
Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. Sevmediğin zaman sever gibi yapma. 
Çevrene önerilerde bulun, ama hükmetme. insanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki, insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciğinden daha fazla değildir. 
Aşka burun kıvırma sakın, o çöl ortasında yemyeşil bir bahçedir. O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma. 
Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür. 
Yılların geçmesine öfkelenme; gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin, yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü dünya karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir. Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki, evren' yargılamak imkansızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol. 
Hatırlar mısın doğduğun zamanları; sen ağlarken herkes sevinçle gülümsüyordu. Öyle bir ömür geçir ki, herkes ağlasın öldüğünde, sen mutlulukla gülümse. Sabırlı, şefkatli, bağışlayıcı ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalış ki, bütün pisliğine rağmen dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mekanıdır.”

1 yorum yapılmış

  • HalilAliolu15 Ağustos 2016 • 11:58

    Teşekkürler,muhteşem,ders alınmalı,tekrar tekrar sindirerek okumalı,teşekkürler,selamlar,saygılar...

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları