30/05/2020

BİR SEVGİ VE HİZMET ADAMI MUSTAFA NAMDAR – 1

Nilgün ÖZERDOĞAN

29 Haziran 2016

Bolu’da yetişen çalışkan, cefakar, bilgili, donanımlı, tek bir lira almadan oradan oraya koşturup Bolu sevdasıyla Bolu’lulara hizmet eden bir Atatürk ve cumhuriyet sevdalısı öğretmen Mustafa Namdar. O’nun için ne söylense azdır.

     Yine bir Bolu sevdalısı ve Bolu’dan yetişen bir güzel insan, Orhan Uçar… O’nun için de ne söylense azdır. Son derece mütevazi kişiliği ile sessiz sedasız kendini ortaya koymadan Değirmenbeli Köyü İlköğretim Okulu’nu, Mengen’e nostalji görünümlü otobüs duraklarını, Şehrimizde ana okulları,  Üniversitemize ve Bolu Caddelerine 7-8 adet güzel çeşmeleri yaptırmıştır. Karacasu’da yeni yapılan İzzet Baysal Fizik Tedavi Hastanesi’nin bekleme salonlarını teşrif etmiştir. Bolu halkı bunların çoğunu bilmiyor. Bolu’daki okullara ve insanlara kimseye duyurmadan yardım eder, koro kıyafetlerimizi yaptırır. Her yıl kimsesiz çocuklarla yaşlıları İstanbul’da Boğaz turu yaptırarak gezdirdiğini öğrendiğimde ise kendisine olan hayranlığım daha çok arttı ve çok duygulandım.

    Bolu bu güzel insanları ile ne kadar övünse azdır. Dünya’nın her yerinde böyle özel insanlar var, ancak bence Bolu’da bu gibi insanlar daha fazla. İzzet Baysal, Ahmet Baysal, Yaşar Çelik, Süreyya Astarcı, Mustafa Çizmecioğlu, Şerafettin Erbayram, Haluk Taşman, Orhan Uçar ve Mustafa Namdar, hemen aklıma geliveren isimler. Mutlaka benim ismini unuttuğum ve benim yardımlarını bilmediğim isimler de vardır. Türkiye’nin hangi ilinde ve Dünya’nın hangi ülkesinde bu kadar çok memleketine karşılıksız eserler kazandıran insan vardır?

      Orhan Uçar Bey, Bolu’ya hizmet veren insanlara hiç kimsenin aklına gelmeyen bir şekilde anma yemekleri ve programları hazırlar. Bunları yaparken de kesinlikle kendisini ön plana çıkarmaz. Bir kaç yıl önce koromuzu da davet ederek, Ahmet Baysal Amca’mıza hiç duyurmadan Bolu haklının Baysal Ailesine bir şükran duygusuyla, sevgilerini iletmek üzere bir program hazırlamış ve bütün masraflarını kendisi karşılamıştı. Ahmet Baysal Amca bu programdan çok etkilenmiş, hatta gözyaşlarını tutamamıştı. Bu gibi bir teşekkür ziyareti nedense Bolu’lulardan hiç kimsenin aklına gelmemişti ve bu kadar hizmete karşılık kimse böyle bir ziyareti hazırlamamıştı.

       Evvelki sene Selim Marangoz için bir vefa örneği olarak yemek düzenlemiş ve Selim Marangoz’u tanıyan, seven insanları bir araya getirmiş ve Selim Marangoz sevenlerine güzel bir gece yaşatmıştı. Yine tüm organizasyonu ve masrafları da Orhan Uçar karşılamıştı.

       İki hafta önce de yine Orhan Bey tarafından hazırlatılan, “O bir sevgi adamı, o bir hizmet adamı Mustafa Namdar Hocamıza Şükran Programı” adı altında 2 bin kişiye yakın katılımla Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bordro Salonunda Mustafa Namdar Hocamıza çok duygulu ve çok güzel bir program yapıldı. Program kokteyl ve ikramlarla başladı. Ardından da Ülkemizin yetiştirdiği ve her biri alanında efsane olmuş dev sanatçılardan Bedia Akartürk, Ayşe Taş, Makbule Kaya, Zekai Tunca, Ümit Tokcan ve Bedri Ayseli birbirinden güzel şarkı ve türküler söylediler. Bu kadar değerli sanatçıları aynı akşamda dinlemek her zaman mümkün olmaz. Bu sanatçıları bir araya getirmek bile başlı başına bir olay. Orhan Bey bunu bile başardı ve katılan herkese inanılmaz dakikalar yaşattı.   

       Orhan Uçar Bey, kimsenin düşünmediği ve aklına gelmediği şekilde, yıllardır Bolu’da vakıf ve derneklerde hiç para almadan hizmet eden, Köroğlu Televizyonunda ben bildim bileli programlar yapan, Şehrimizin en büyük yerel gazetelerinden Bolu Gündem’de yine yıllardır “İzdüşüm” isimli köşesinde günlük yazılar yazan Mustafa Namdar’a öyle büyük bir organizasyonla mükemmel bir program hazırlamış ki, geceye katılan istisnasız herkese “İyi ki geldim.” dedirtti.  Eminim Mustafa Namdar Hocamıza vefa için hazırlanan programın bu kadar güzel olacağını kimse tahmin etmiyordu. Çok dolu dolu, anlamlı ve duygu yüklü bir geceydi. Geceye gelemeyenler de “Keşke ben de gelseydim. Çok güzel bir geceyi kaçırdım.” diye söylediler.

      İşin ilginç yanı da bu kadar büyük bir organizasyon Mustafa Namdar Hoca’mıza duyurmadan yapıldı.  Bolu’nun Valisi Aydın Baruş, önceki valilerimiz Ahmet Zahteroğulları ve Nusret Miroğlu, Bolu belediye Başkanı Alaattin Yılmaz ve ilçe belediye başkanlarımız ve Ahmet Baysal Amcamız olmak üzere Bolu’nun önde gelen tüm isimleri oradaydı. Bu kadar yüksek düzeyde katılımı sağlamak da hiç kolay değil. Orhan Uçar Bey’in tüm ayrıntılarla tek tek ilgilendiğini biliyorum, bazılarına da ben bizzat şahit oldum.     

      …/.

    Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları