03/06/2020

İKİ AYYAŞ…

Nilgün ÖZERDOĞAN

Nilgün ÖZERDOĞAN
24 Ağustos 2016

Her gün yeni yeni haberlerle şok olduğumuz ve bu kadar da olmaz, olamaz dediğimiz zamanlardayız. Böyle zamanlarda en çok Yüce Ata’mızı özlüyoruz. Ata’mızın ne kadar büyük bir değer olduğunu, ulus olarak Atatürk gibi bir lidere sahip olduğumuz için ne kadar şanslı olduğumuzu anlıyoruz. Ya Atatürk hiç olmasaydı, nasıl bir ülkede yaşardık? Bunu düşünmek bile istemiyorum.

     Hele Ata’mız ve en yakın silah arkadaşı İnönü’ye “İki Ayyaş” demelerini hiç hazmedemiyorum. Bakın bu zor günlerde nasıl Atatürk’ün arkasına saklanmaya başladılar. Darbe yapanlar bile Atatürk’çü olduklarını söyleyerek Atatürk maskesi ile çıktılar piyasaya.

     Ata’ma ayyaş denmesi tüm Atatürk’çüleri kahretti. İnsanlarımız bununla ilgili olarak öyle güzel ve mizahi biçimde sözler söylediler ve yazdılar ki. Geçtiğimiz haftalarda bir ortaokul öğrencisinin çok güzel bir yazısını paylaşmıştım. Aşağıdaki yazıyı da facebooktan okudum, çok da hoşuma gitti. Size de aktarmak istedim. Yazanın ismini araştırdım, ama yine bulamadım. Ayyaş sözü bu ülkeyi yoktan var eden ve yepyeni bir ülke yaratan Ata’ma hiç bir zaman söylenmeyecek bir söz. Bakın ne güzel bir yazı:     

      “Ayyaş bir sigara yaktı, bir kadeh rakı koydu, hava sıcak, çarptı tabii… Kalktı Muş ve Van’ı Ruslardan temizledi. Bir kadeh daha, vapurda sanıyor kendini hoopp Samsun’a gitti kafa. Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’ta kongreler. Bir de Türkiye Büyük Millet Meclisini kurdu ikinci kadeh bitmeden. Kafa çakır tabi Başkomutan oldu.

    Kalktı ayağa tokatla denize döktü Yunan’ı.

    Gaza geldi, Türkiye Cumhuriyet’ini kurdu. Kafa gitti tabi, ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Saltanat kalkacak, halifelik bitti, kadın erkek eşit, şapkasız çıkmam abi, tekke zaviye hikaye, soy adın olacak.

    -Dur Ata’m yapma!! Derken bir geometri kitabı yazmış ayyaş, ama daha bitmedi.

     Türk Dili, Türk harfi, Türk Tarih Kurumu, Ankara Hukuk, Merinos Halı, (Meze bitti o ara deniz börülcesi istedi ayyaş)

      Sümerbank, CHP, Çocuk Esirgeme Kurumu, demiryolları, havayolları, Limanlar Genel Müdürlüğü, Halkevleri, Etibank, İş Bankası, Merkez Bankası, Sağlık Bakanlığı, Anadolu Ajansı, Ziraat Enstitüsü, Ayyaş iptal…

     Dedik “Ne gerek var Ata’m az ilerde 24 yaşında Subay Kubilay Öğretmeni öldürüyorlar, al eline Kuran’ı geç tabutun başına”

      Doğruldu ayyaş ve dedi ki: “Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size bir şey öğretmemişim demektir.

      Menemen’i yakın!!”

      14 yılda Cumhuriyet’in bütün kazanımlarını bir bir sattılar. Şimdi sıra geldi devletin binalarına, arazilerine. Cumhuriyet’e hiç sıkılmadan 90 yıllık enkaz deyip, şimdi ülkemizi bir enkaza ve yangın yerine döndürdüler.

      İki ayyaştan biri olan İsmet İnönü’nün, Kurtuluş Savaşı’ndaki kahramanlıklarının yanında, Cumhuriyet’in kuruluşunda oynadığı rol asla unutulamaz. Cumhuriyet’imizin tapusu olan Lozan Anlaşması’nda yaptıkları ise başlı başına muhteşem bir olaydır. İkinci Dünya Savaşı’na ülkemizi sokmamak için gösterdiği liderlik ve devlet adamlığı tartışılamaz bile. İnönü’nün, “Bizi aç bıraktın.” diyen bir çocuğa, “Sizi aç bıraktım, ama babasız bırakmadım.” demesi o günün şartlarında inanılmaz tarihi gerçeklerdir. 

      Melike İlgün “Bir Başvekil Sevdim” ismiyle Menderes’le Ayhan Aydan arasında geçen aşkı anlatan bir kitap yazmış. Bu kitabı okuduğum zaman, İnönü’nün ne kadar kaliteli bir devlet adamı olduğunu anladım. Bu kitapta Menderes’in Ayhan Aydan’la olan ilişkisini, o zaman genç bir gazeteci olan Cüneyt Arcayürek resimlerle belgeliyor ve hemen muhalefetteki İnönü’ye gösteriyorlar. Şimdi bile devlet adamların böyle ilişkileri basına sızsa olay oluyor, hele ki o yıllarda düşünün, ne kadar büyük bir sansasyon olurdu.  Buna rağmen İnönü gazetecilere, “Bu Menderes’in özel hayatıdır, bize yakışmaz. Derhal gömün bu bahsi.” der ve olayı kapatır. İnönü’nün bu tavrı ile bu haber gazetelerde yayınlanmaz.

      Bir de şimdiye bakın, yatak odasına girmedikleri kimse kalmadı. Üstelik de seçim meydanlarında Deniz Baykal’la ilgili olarak “Özel mi bu, genel genel!!!...” diyerek halka anlattılar. Aradaki farka bakar mısınız?

       İğrenç şantajlarla devletin altını nasıl oydular ve Cumhuriyet’imizin bütün dengelerini bozdular.  Ülkemiz uçurumun eşiğinden döndü, ancak daha başımıza neler gelecek bilmiyoruz. Şimdi nasıl düzelteceklerini kara kara düşünüyorlar.

       İki ayyaş dediklerinin yaptıkları ile şimdiki devlet adamlarının yaptıkları arasında dağlar kadar fark var. Onlar yoktan bir ülke yaptılar, bunlarsa ülkeyi bilinmeyen bir karanlığa sürüklediler. Kurtuluş da yine Ata’mızın yoludur.     

 

4 yorum yapılmış

 • bankac24 Ağustos 2016 • 08:14

  sana mı kaldı hükümetin politikasını sorgulamak, iktidarla Atatürk'ü ve İnönü'yü kıyaslamak. görende zanneder ki o dönemde yaşamış her şeyi biliyor. İnönü'nün köylerde Kur'an-ı Kerim toplattığını unutmadı bu millet...
 • Bolulu24 Ağustos 2016 • 10:17

  Şu korkunc günlerde yazdiği yazıya bakın.Sen tarihten ne anlarsın Sarißın. Politika yapmak istiyorsan çık meydana boyunun ölćüsünü alırsın. Bu Millet Lıderini buldu. Boşuna yırtınma...
 • Hamt24 Ağustos 2016 • 11:35

  bravo Nilgün hanım .ATAM IZI O zamanın devlet büyüklerinin yaptıklarını anlatman çok güzel. TEBRİKLER
 • bankamdiresi24 Ağustos 2016 • 14:16

  Size mesaj yazmaya niyet ettim ama hikmet genç yazmış zaten. http://www.yenisafak.com/yazarlar/hikmetgenc/gerici-yobazlar-demokrasiyi-kurtardi-kocum-2031191 bu yazınızı ve Biz bu acıları çekmeye layık mıyız? adlı yazınızı ibret vesikası olarak arşivledim. İslam '1500 yıl öncesine ait köhnemiş kurallar' değildir her an fikir alınabilcek bir hayat kitabıdır

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları