31/05/2020

ÖĞRETMEN İNSAN YARATIR

Nilgün ÖZERDOĞAN

23 Kasım 2016

        Hiçbirimiz doğarken ne annemizi, ne babamızı, ne dinimizi, ne ırkımızı seçebiliyoruz. Çok olumsuz şartlarda doğabiliriz, çok da şanslı imkanlar içinde doğabiliriz. Hayata başlarken ailemiz ve çevremiz bizi nasıl yoğurursa, yaşam çizgimiz de o yönde evriliyor.

        Ailemiz ve çevremizin yanında insan yaşamını toptan değiştiren kutsal bir meslek var ki, insanları baştan başa değiştirip, yepyeni insanlar yaratıyor. O meslek de öğretmenlik.

         Bu yüzden başöğretmenimiz Atatürk “Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyet’in fedakar öğretmen ve eğiticileri sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakarlığınız derecesiyle mütenasip bulunacaktır.” demiştir. Yine Yüce Ata’mız “Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.” diyor.

          Gerçekten de bugün ne kadar başarılı insan varsa o öğretmenlerimizin eseridir. Doktor, avukat, mühendis gibi bütün meslek dallarının ilk öğreticisi öğretmenlerimizdir. Onların ışığı sayesinde yokluk ve imkansızlıklar içinde kurulan Cumhuriyet’imiz yükselmiştir.

         Öğretmenlerimiz bir anne gibi, bir baba gibi çocuklarımızı nakış işler gibi eğitmekte ve gelecek yıllara hazırlamaktadırlar. Bir an öğretmenlik sisteminin olmadığını düşünün, toplum ne hale gelir? Düşüncesi bile insana imkansız geliyor.

         Atatürk de bu düşünceyle “Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.” diyor.

         FETÖ’nün ülkemizi yıkma projesine ilk önce öğretmenlerimizden başlaması tesadüf değil. Neredeyse 60 yıldır dini duyguları istismar ederek ince ince nakış işler gibi sabırla önce kendi kafalarına göre beyinleri yıkanmış, düşünce sistemini kaybetmiş, aklını ve mantığını kullanamayan öğretmenler yetiştirdiler. O öğretmenler de FETÖ’ye yıllarca militanlık yapacak altın nesil diyerek hain nesiller yarattılar.

       Öğretmenlerimizin hepimiz üzerinde çok büyük emekleri var. Hele Cumhuriyet öğretmenlerinin hikayelerini dinlediğinizde nasıl fedakarca çalıştıklarını görüyorsunuz. Ben ilkokulu köyde okudum, ilkokul öğretmenimi hiç unutmuyorum. Beş sınıf bir arada tek salonda okuduk. Öğretmenimiz Mustafa Parlak ışıklar içinde yatsın, bizlere konuları öğretmek için nasıl çırpınırdı, hiç gözümün önünden gitmez.

        Her hafta Çarşamba günleri öğleden sonra tüm okul 70-80 öğrenci ile birlikte Karaköy İlkokulu’ndan Gölköy’e yürüyerek pikniğe giderdik. Gölün kenarında evlerden getirdiğimiz patates haşlamaları, soğan kabuğu ile haşlanmış kırmızı renkli yumurtalar, peynir ve tereyağı ile birlikte köy ekmeklerini yerdik. Kimin evde nesi varsa getirir, hep birlikte güle oynaya yenirdi. Öğretmenimiz, İlk 3 sınıfa saklambaç, yakan top gibi oyunlar oynamalarını söylerdi. Onlar oynarken dördüncü, beşinci sınıflara da ağacın altında matematik derslerini tekrar ederdi.

        Cumhuriyet’imizin ilk yıllarındaki öğretmenlerimiz son derece idealist, vatansever, inanılmaz çalışkan öğretmenlermiş. Bizim dönemlerde de böyle öğretmenler çoktu. Şimdi temizlikçisi, memuru olmayan bir okulu tek başına yürüten bir öğretmen var mıdır, bilmiyorum. Üstelik de sınıfın ortasında kocaman bir soba vardı. Koca sınıfı odunla ısıtmak bile başlı başına bir işti. Düşünüyorum da Mustafa Parlak öğretmenimiz tek başına eğitim, yönetim ve yazışmalar dahil bu kadar işle nasıl baş etmiş?

       Atatürk sevgisini, yurt sevgisini, tarihimizi, iyi ve vicdanlı insan olmamızı biz öğretmenlerimizden öğrendik. Tıpkı “Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.” diyen Ata’mız’ın söylediği gibi.

         Ata’mızın öğretmenlerle ilgili bir başka güzel sözü de “Öğretmen yıllar sonra ödülünü alır.” ve “Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve en muhterem unsurlarıdır.” diyerek adeta aynen benim öğretmenimin profilini çizmiş.

        24 Kasım Öğretmenler gününde tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, önlerinde saygıyla ve sevgiyle eğiliyorum.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları