03/06/2020

UTANÇ YASASI -2

Nilgün ÖZERDOĞAN

7 Aralık 2016

Geçen haftadan devam ediyorum...

         Bu yasanın geri çekilmesini bile kendilerine yontuyorlar. Neymiş sağduyu galip gelmiş, yukarıdan yasanın geri çekilmesi yönünde talep gelmiş. Ya aklımızla alay ediyorlar, ya da çocuk kandırıyorlar. Yandaş gazete ve televizyonlarda kadınların isyanını gerektiği gibi dile getirmediler. Özellikle kraldan çok kralcı tipler yasayı utanmadan savunurken yüzleri kızarmadı. Bir de kadınların çabasını görmezden geliyorlar.

       Kadınlarımız çocuklarının geleceği için bu utanmaz yasaya dur dedi. Tüm Türkiye’yi de ayağa kaldırdı. Bence ülkemizin kurtuluşu da kadınlarımızın elinde. Ne demiş Yüce Ata’mız: “Dünya’daki her şey kadının eseridir.”

       Yıllardır ince ince laikliğin, Cumhuriyet’in ve Atatürk ilkelerinin altını oyuyorlar. Hepsi bilinçli olarak yapılıyor. Boşuna mı iktidara gelir gelmez her yere Necip Fazıl’ın ismini veriyorlar. Adam hayatı boyunca Atatürk’e ve Cumhuriyet’e küfretmiş ve kin kusmuş. İnsanlığın ilerlemesi için bir tek hizmeti var mı? Kumar borçlarını dönemin başbakanı Adnan Menderes örtülü ödenekten ödemiş.

       Cumhuriyet’i ve Atatürk’ü kötülemek için iki de bir de Osmanlı’yı ön plana çıkarıyorlar. Osmanlı da  bizim ecdadımız, asla reddedemeyiz. Ancak Osmanlı tarihinin içinde öyle gerçekler var ki hayretler içinde kalıyorsunuz. Örneğin Emirgan adının nereden geldiğini google’dan bir sorun. Bu bilgileri kaç tane tarihçi araştırmış ve yazmış. Aynen google’dan alıntı yapıyorum:

“Emirgan'ın adı nereden geliyor?   
DÖRDÜNCÜ MURAT DÖNEMİ...
Osmanlının en karmaşık dönemidir. Bir yığın yeniçeri ayaklanması sonucu, Genç Osman tahta indirilip işkenceden sonra öldürülmüş, yerine Deli Mustafa getirilmişti. Fakat kısa süre sonra tam manasıyla deli olduğu anlaşılınca, bir saray manevrasıyla indirilip yerine 12 yaşındaki Dördüncü Murat oturtulmuştur.
Ancak asıl ve fiili padişah, tarihin ikinci Hürrem’i kabul edilen anası Kösem ve Boşnak asıllı damadı Sadrazam Topal Recep’ dir.
Kösem, yavaş yavaş ergenleşen Sultanın küçük ve toy olduğunu, eğer “hareme” sokulup kadınlarla iç içe yaşarsa aklını çelip onu kendilerine karşı kışkırtacaklarını düşündüğünden, ilk ergenlik yıllarından itibaren kadınlarla ilişki kurmasını engellemiş ve yerine içki âlemleri eşliğinde taze yakışıklı ve genç “oğlanlar” getirtmiş, cinsel ihtiyaçlarını onlarla gidermesini sağlamıştır.
Bu şartlarda büyütülen Murat, bu yaşam tarzına alışmış, bir daha bırakmadan ölünceye kadar sürdürmüştür.
Öyle ki bu kez Kösem, oğlu zürriyetsiz kalmasın diye bin türlü dolapla kadınlarla yatmasını sağlamaya çalışmıştır.
Kadere bakın ki, bu işleri gönülsüzce ve bir angarya gibi yapan Murat’ın doğan hiçbir çocuğu yaşamıyordu.
Yirmili yaşa gelen Murat, Ağabeyi Osman’a yapılanları unutmayıp zamanı gelince intikamını almaya yemin etmişti. Yerini sağlamlaştırıp saltanat gücünü tamamen ele geçirince, ilk işi onca zaman oyunlarına katlandığı Topal Recep ve adamlarını öldürtür. Sonra da Deli İbrahim hariç bütün kardeşlerini boğdurup Osmanlı Tarihinin en kanlı dönemini başlattır.
Bir ara anadan da kardeşi Deli İbrahim’i de öldürmeyi düşünmüş, ancak Kösem tahtın varissiz kalacağını söyleyerek bu fikrinden caydırdı.      .
O sırada İran’a sefere çıkmak gerekti.
REVAN VALİSİ YUSUF
Ordunun başında Revan kalesine dayanan Sultan, birkaç top atışından sonra Revan’ın İranlı Valisi, savaşa gerek bırakmadan, Sultana sığınır ve şehri Osmanlıya teslim eder. Hemen Sünni mezhebine geçirilip Tahmasb olan adı da Yusuf olarak değiştirilir.
Kendisi gibi “oğlancı” olan Yusuf’tan çok hoşlanan Sultan, ikramiye olarak onu önce Halep’e vali gönderir, fakat, 2–3 ay sonra da İstanbul’a getirtir. Padişah, ona Boğazda ormanlar içinde bir köşk yaptırıp hediye eder.
Yani İstanbul’da şimdiki “Emirgan Koruluğu” olan yer
Zevk ve sefa âlemlerinde profesyonel olan Yusuf, Padişaha hayal etmediği zevk ve sefa geceleri düzenleme işini ele alır.
OĞLANLAR DEFTERE KAYDEDİLİYOR
Yusuf, bu işi o kadar ileri götürür ki, saraydaki mevcut “oğlanlar” artık heyecan ve tat vermez olmaya başlayınca, yeni oğlanlar bulmak gerektiğine karar verip aramaya koyulur.
Düzenli aralıklarla çarşıları dolaşarak esnafı gezer. Gözüne kestirdiği parlak, yakışıklı, tüysüz esnaf çırakları olan sübyanları bir deftere kaydeder. Zamanı ve sırası geldikçe zaptiyeler gönderip zorla alınan çocukları Sultana ikram eder.
Durum öyle iğrenç bir hal alır ki, Yusuf’un çarşıya çıktığın gören esnaf;
—Çırakları saklayın,”Emir-i Kûn” gene çarşıya çıkmış. Diye, birbirine haber uçurmaya başlar; böylece herkes kendi imkânınca çocukları saklamaya çalışırdı.
EMİR-İ KÛN NEDİR?
“Emir”:Bildiğimiz “emir”,yani “amir” demek.
”Kûn”: Farsça “göt” demek.(Bu kelime Kürtçede de “qun” dur)
Yani, İstanbul halkı Yusuf’u, “padişaha oğlan (göt) temininden sorumlu amir” olarak adlandırıp tanıtmıştı.
EMİRGAN
“Emir-i Kun”   dillerde dolaşa dolaşa zaman içinde “Emirguna” ve nihayet (günümüze kadar gelen) “Emirgan” olarak telaffuz edilmeye başlandı.
Osmanlının tarihçileri, bu utanç verici olaya bir açıklama getirmek için güya Yusuf’un İran eşrafından “Emir guna oğlu” olduğu yalanını uydurmak zorunda kalırlar.
Ancak nice yıllardan sonra gelen kimi dürüst tarihçiler bu gerçeği açıkladılar.
MURAT ÖLÜYOR
İri yarı ve çok güçlü olmasına rağmen, doğuştan arızalı vücudu, yaşadığı sınır tanımaz zevk ve sefaya çok dayanamaz; arkasında kan, dehşet ve zulmünü bırakarak çok genç yaşta 28 yaşında ölür. Tartışmasız Osmanlının, belki dünyanın da en zalim ve kanlı Sultanı idi…
Sahipsiz kalan Yusuf, yaptıklarının hesabının sorulacağını bildiğinden saklanarak Osmanlı topraklarından kaçmaya çalıştıysa da,  yakalanıp idam edilir.
KAYNAKLAR:
1-R.Ekrem Koçu/ Osmanlı Padişahları
2-J.Hammer /Osmanlı Tarihi C.2
3/E.Behnan Şapolyo/Osmanlı Sultanları Tarihi
4-Yılmaz Öztuna/B.Türkiye Tarihi C:5
5-Zinkeisen/Osm.İmp.Tariihi.C:

          İşte gördüğünüz gibi bu zihniyet hiçbir zaman kaybolmuyor. Böyle utanç yasaları ile günümüzde de önümüze çıkıyor.

1 yorum yapılmış

  • Melihayal22 Mayıs 2017 • 06:45

    Bunların ayrıntısını ben zaten biliyordum

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları