30/05/2020

KADIN GİRİŞİMCİ YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU-1

Nilgün ÖZERDOĞAN

Nilgün ÖZERDOĞAN
28 Aralık 2016

Ticaret ve Sanayi Odası Bolu Kadın Girişimciler İcra Kurulu Mayıs/2016’da yapılan İzzet Baysal Günleri’nde duyuru yaparak ikinci bir “Bolu Kadın Girişimcisini Arıyor” isimli bir yarışma açmıştı. Bu yarışmada ödül alan kadınlarımıza plaketleri ve sertifikaları geçen Perşembe Günü Bolu TSO’da yapılan bir törenle verildi.

      Bir önceki yıl yapılan yarışmada 1.seçilen Fatma Gültekin işyerini açmıştı. “Bolu’m Köy Ürünleri” ismiyle açtığı dükkanda Fatma Hanım artık işlerine yetişemez oldu, şu anda yaptığı işten de çok mutlu. Buradan da yapılan bu yarışmanın ne kadar isabetli olduğunu görmüş olduk. Başkanımız Orkide İka canla başla çalışarak döneminde güzel ve iz bırakacak işler yapmayı arzuluyor. Ne çok kadına bir iş kurma imkanı sunulursa o kadar işinin iyi yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Kurul üyeleri olarak bizler de Orkide’ye yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz.

     Tören Orkide İka’nın açılış konuşmasıyla başladı. Orkide gerçekten çok güzel bir konuşma hazırlamış. Ben yazılarımın birinde bu çalışmalar hakkında size bilgi vermek istiyordum. Benim yazacaklarım pek çok konuda eksik kalabilirdi. Orkide’nin bu konuşması iş yapmak isteyen, yeni projeler üretmek isteyen kadınlarımıza ilham kaynağı olması bakımından çok yararlı olur diye düşündüğüm için konuşmayı aynen size aktarıyorum:

     “TOBB Bolu İl Kadın Girişimciler Kurulumuz adına etkinliğimize hoşgeldiniz diyor, sizleri saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

Kadınlarımız, toplumsal hayatımızın vazgeçilmez parçası, rengi, değişmez zenginliğimizdir. Bugün, kadınlarımızın toplumun her alanındaki etkinliğinin artırılması için, farklı kulvarlarda, geniş bir sivil toplum ağı içinde yoğun bir uğraş gösterildiğini sizler de görüyor, takip ediyorsunuz.

Bizler TOBB bünyesindeki İl Kadın Girişimciler Kurulları olarak bu geniş yelpazenin girişimcilik kanadını güçlendirmek üzere yola çıktık. Şuanda kürsüde, Kurulda birlikte görev yaptığımız, elimizi taşın altına birlikte koyduğumuz, birlikte zaman ve mesai harcadığımız arkadaşlarım adına sizlere hitap ediyorum.

Kurulduğumuz günden bu yana tek amacımız, tek uğraşımız, kadınlarımızın iş yaşantısına, toplumsal hayata daha fazla katılımını sağlayabilmek oldu. Kadınlarımızın toplumdaki yerini ve önemini daha da artıracak, seslerini daha çok yükseltecek faaliyetlerin içinde yer aldık.

Mesleği olmayan kadınlarımıza meslek edindirme, iş fikri olan fakat hayata geçirecek imkân veya motivasyonu olmayan kadınlarımızı iş hayatına kazandırma, başarılı girişimcilerimizi kadınlarımızla buluşturarak, kendilerinde cesaret ve ufuk oluşturma gibi amaçları kendimize kılavuz olarak seçtik.

Kadın Girişimci Kurulları, kadınlarımıza çalışma ve üretme bilinci aşılamak için, yurdun dört bir yanında gönüllü elçiler olarak faaliyet gösterdi; göstermeye de devam ediyor. Bugün, Avrupa’da da örgütlüyüz. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, 20 milyon işletmeyi temsil eden Avrupa Şirketler Meclisi’nde İlimizi ve iş dünyamızı temsil ediyor. Ayrıca TOBB Avrupa Kadın Girişimciler Kurulumuz da, sizlerin, bizlerin Avrupa’daki sesi, temsilcileri olarak, bayrağımızı taşımaya devam ediyorlar.

Hedeflerimize de hep birlikte, el ele çalışarak, birbirimize sürekli destek olup, birbirimizi sürekli ileriye doğru iterek ulaşacağız. Bilginin, deneyimin, paylaşıldıkça çoğalacağına, faydalı sonuçlara dönüşeceğine inanıyoruz. Keza, “Bir erkeği eğitirseniz, bir adamı eğitirsiniz; bir kadını eğitirseniz, bir kuşağı eğitirsiniz” sözü, asla boşa söylenmiş bir söz değildir.

Kadınlarımızın girişimciliğini ve iş dünyasına katılmalarını teşvik etmek, bu süreçte kendilerine biraz olsun katkı sağlayabilmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızdan birisi de, ilkini geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz “Bolu Kadın Girişimcisini Arıyor” isimli yarışması oldu. KOSGEB, İş Kurumu gibi kuruluşlarımızla işbirliğine gittik.

Yarışmaya birçok farklı alanda proje sunuldu. Bu potansiyeli görmek, Kurul olarak çalışmalarımızda bize daha çok güven ve cesaret verdi. Dolayısıyla bu yarışmamızı devam ettirmek, geleneksel hale getirmek istedik.

         …/.

    Haftaya devam edeceğim.

1 yorum yapılmış

  • Melihayal22 Mayıs 2017 • 06:32

    Lütfen bizi ağrı ya merkeze atar misiniz ailecek

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları