03/06/2020

KADIN GİRİŞİMCİ YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU-2

Nilgün ÖZERDOĞAN

Nilgün ÖZERDOĞAN
4 Ocak 2017

Geçen haftadan devam ediyorum…/.

“Bu yıl da İzzet Baysal’a Şükran Günleri ile eşzamanlı olarak ikincisinin başvurularını başlattık. Yine KOSGEB işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz yarışmamıza, birbirinden değerli projeleriyle kadın girişimci adaylarımız başvurularını yaptılar. Değerlendirme Jürimiz tarafından başvurular dikkatle ve özenle incelendi, birçok kriter ile masaya yatırıldı. Bizce hepsi birincilik ödülüne layık olan projelerden birini seçmek durumunda kaldık. Bunun yanında, cesaret, girişimcilik ve özgünlük gibi alanlarda da en başarılı projeleri belirledik. Ödüllerini birazdan huzurlarınızda sahiplerine takdim edeceğiz. Yarışmamıza katılan, ilgi ve cesaret gösteren tüm kadınlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum. En kısa sürede, başarılı birer kadın girişimci olarak bu platformlarda kendilerini görebilmeyi umut ediyorum.

Saygıdeğer Misafirler,

Bugün aramızda ayrıca önemli bir konuğumuz olacak. Bildiğiniz üzere, bir iş fikrinin hayata geçirilmesi sürecinde en önemli faktörlerden birisi, finansal yeterliğe sahip olmaktır. Birçok iş fikri, bugün maddi yetersizlik veya imkânsızlıklardan dolayı hayata geçirilemeden kaybolup gitmektedir. Kadın girişimci adaylarımıza bu açıdan bir alternatif sunmak amacıyla, Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu tarafından finanse edilen ‘Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı’nı bugün sizler için tanıtacağız. Kadın Girişimciliği alanında uzmanlaşmış kariyeriyle Sayın Belgin Güzaltan, programın ayrıntılarını ve yararlanma şartlarını, kendi bilgi ve deneyimleri ile zenginleştirdiği sunumuyla sizlerle paylaşacak. Kendilerine değerli zamanlarını ayırarak bugün burada bizlerle oldukları için teşekkür ediyoruz. Tek bir kadın girişimcimizin dahi bu programdan istifade edebilmesini bir kazanım olarak göreceğiz. Dolayısıyla seminerimizi dikkatle takip etmenizi öneriyorum.”  

Bu güzel ve anlamlı konuşmanın ardından ödül törenine geçildi.

Bu yıl ki yarışmaya katılan kadınların projeleri o kadar güzeldi ki, seçerken çok zorlandık.  Birinciyi günlerce tartışarak, danışarak seçtikten sonra yarışmaya katılan diğer üç kadına da en orijinal proje, en yetenekli girişimci ve en cesaretli girişimci dalında sertifika ve plaket sunulmasına karar verildi.

En orijinal Proje dalında Aybegüm Numanoğlu seçildi. Arçelik’te mühendis olarak çalışan Aybegüm Hanım, plaket ve sertifikasını İşkur Müdürü İsmail Yalçın’ın elinden çocuğu ile birlikte aldı ve şunları söyledi: “Esas projenin sahibi çocuğumdur. Çocuk ayakkabı ve tasarımı üzerine üretim yapmak üzere bir stüdyo kurmak istiyorum. Çocuk ayakkabısı dediğimizde her AVM’de bulabileceğiniz ayakkabıları kastetmiyorum. Burada esas benim üretmek istediğim ayakkabılar, çocuğumun giydirdikten sonra ayakları büyüdüğünde- ki bu doğal bir süreçtir- yıllarca saklayabileceği, ileride kendi çocuğuna da giydirebileceği kaliteli, sağlıklı ayakkabıların yapılmasıdır. Sonrasında bu projenin sürdürebilir de olması gerekiyor. Ben İskenderun’luyum, Akdeniz’den geldim. Bolu’nun avantajlarından da yararlanmak istiyorum. Bolu’da yaşıyor olmanın, Gerede’ye yakın olmanın avantajlarını kullanmak istiyorum. Bolu’nun orman ürünlerini ve Gerede’nin derisini kullanarak ortaya çok özel ürünler tasarlamak istiyorum.”

En yetenekli girişimci dalında ödülü, hediyelik eşya üretimi projesi ile Hanife Bulut aldı. Ödülü de Bolu TSO Başkan Vekili Lebibe Özçağlar verdi.

En cesaretli girişimci dalında ödül Huriye Özel’in oldu. Organik mantar üretim projesi ile ödüle layık görülen Huriye Özel’e ödülünü Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu takdim etti.

Birincilik ödülü ise katkısız süt ve süt ürünleri üretim projesi ile Nigar Kabadayı’nın oldu. Ödülünü Ordide İka’dan alan Nigar Hanım, “Benim en büyük isteğim bir çocuk annesi olarak çocuklarımıza doğal ve katkısız ürünler yedirmek. Maalesef özellikle süt ürünlerinde çok fazla hile yapılıyor. En ufak bir ışık bekliyordum, bu yarışma benim için bir umut oldu. İnşaallah sayenizde doğal ve katkısız süt ürünleri üretmeyi en kısa sürede gerçekleştireceğim.” dedi. 

Kadınlarımızın şu güzel düşüncelerine bakar mısınız? Yeter ki imkan verilsin. Hiç kimse yıllar önce sokakta satılan simitlerin, pastane gibi dükkanlarda satılacağını akıl edemedi. Bir Türk girişimci simit sarayları yaparak, bizim çok sevdiğimiz simidimizi tüm Dünya’ya tanıttı.

Yaratıcı fikirler bu anlamda ortaya büyük girişimciler de çıkarıyor. Fikri olup parası olmayan, parası olup fikri olmayan insanlar bu gibi yarışmalarda geleceğin yeni işyerlerinin temellerini atıyorlar.    

Her yeni işyeri devlete vergi kazancı, SGK geliri sağlamak demek. Yanında bir de çalışanları olursa bu ülkemize iki kat katkı demek. Hele bu iş yeri sahibi kadın olursa daha da katkısı büyük oluyor.

1 yorum yapılmış

  • Melihayal22 Mayıs 2017 • 06:29

    25 haziran 2005 tarihinde doğmuş olan kızından almış olduğum en güzel anneler günü hediyesiydi elimdeki. Mektup. Saygılarımla ağrı ya görevi borç bilerek kendi a nnemede hediye mi arcelik uçağıyla hayallerinin peşinden koşmayı çok isterim. TUANA ve meliha-tuana yağlı Eşittir necla berberoglu ama çok özledik maddi imkansizliklardan bizzat gidemiyoruz,uçak biletlericok pahalı. Meliha berberoğlu yağlı saçlar kapand

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları