11/08/2020

ÖDEM VE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Türkan KARA

Türkan KARA
20 Şubat 2017

Hücreleri çevreleyen alanda normalden fazla sıvı birikmesi durumu olarak tanımlanan ödem, vücudun akciğer, kalp zarı, karın boşluğu gibi farklı bölgelerinde gelişebilmekle birlikte genellikle kendisini el, ayak, bacak ve yüzde şişme şeklinde gösteriyor.Görüntü olarak rahatsızlık vermekle birlikte ödem olarak bilinen bu şişmeler çeşitli rahatsızlıklara da yol açabilir.

Peki neden ödemler oluşur?

Vücudumuzda ödemlerin oluşmasına neden olan birçok neden vardır.Bunlardan en önemlisi vücudun susuz kalmasıdır. Özellikle sıcak havalarda terlemenin de artmasıyla vücut susuz kalır ve ödemler oluşur.Aynı zamanda az hareket etmek, fazla kilo durumu, karbonhidrat ve tuzu fazlasıyla tüketmek gibi nedenler olabilir. Menopoz döneminin ve stresli bir ruh halinin de ödeme sebep olduğu bilinmektedir.Beslenme durumunun bozukluğu ve kullanılan ilaçlar da şişkinliğe sebep olan nedenlerdendir.

Ödem attıran besinler nelerdir?

Su: Ödemin oluşmasına en önemli neden vücudun susuz kalmasıdır. Bu sebeple  ödem atmanın en etkili yolu su tüketmektir.Günlük 2 lt ve üzeri su tüketimine özen gösterin. Ancak  ihtiyacı bir seferde değil gün içine yaymaya dikkat ediniz.

Yoğurt: Az yağlı olarak satın alacağınız ya da evde hazırlayacağınız yoğurt, prebiyotik etkisiyle doğal bir ödem söktürücüdür. Detoks içecekleri ve smoothielerde de kendisine bolca yer bulan yoğurt, ödem ve şişkinliklerin yok olmasında büyük etkiye sahiptir.

Ananas: Doğal detoks besinidir.Bol lifli olmasından dolayı ödem attırıcı etkiye sahiptir.Meyve olarak tüketilebileceği gibi meyve suyu olarak da tüketilebilir.

Nar: Hem antioksidan bakımından zengin hem de içerisinde bulunana enzimler sayesinde ödem attıran nar özellikle kış aylarında tüketilebilir.

Muz: İçeriğindeki potasyum sayesinde vücudumuzdaki ödemleri yok etmek için yardımcı bir meyvedir.

Maydanoz: Maydanozun da diğer bir çok yeşil sebzeler gibi şişkinlik giderici ve ödem söktürücü özelliği bulunmaktadır.Salatalarda bolca kullanabilir ve ya sabahları uyanıldığında da tüketilebilir.

Salatalık: İçerdiği su miktarıyla vücudumuzun su ihtiyacını karşılayarak ödemin oluşmasını engelleyici etkiye sahiptir.

Yeşil Çay/Kiraz Sapı Çayı: Günde 1-2 fincan tüketilen bitki çayları ödem söktürücü etkiye sahiptir.Ancak bitki çaylarını her birey kendi bünyesine göre tüketmeye özen göstermelidir.Fazla miktarda tüketilen çaylar çarpıntıya neden olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Alkol, tuz ve şeker tüketiminizi azaltınız.1 gr tuz 200 ml suyun vücutta tutulmasına sebep olur.
  • Gazlı içecekleri tercih etmeyiniz.
  • Kafein tüketimini bitirin veya azaltın.
  • Kızartmalardan uzak durun.
  • Hazır salata sosu, ketçap, mayonez gibi soslardan kaçının.
  • Her gün yürüyüş yaparak kan dolaşımınızı artırın.
  • Kahvenin yanında bol bol su tüketin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları