10/07/2020

DİYABET DOSTU 10 BESİN

Türkan KARA

Türkan KARA
27 Şubat 2017

Diyabette  kan şekeri kontrolünü sağlamak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması  önemlidir. Kan şekerini oluşturan asıl kaynak besinler olduğu için sağlıklı beslenme diyabette tedavinin temelidir.

Önerilen bu besinler düşük glisemik indeks ve yüke sahip olmakla beraber kalsiyum, potasyum, magnezyum, A,C,E vitaminlerince de zengin besinlerdir.

1)Tam Tahıllar

Diyabette tamamen karbonhidratsız beslenmek hiçbir zaman çözüm değildir.Diyabetli kişiler öğünlerinden beyaz ekmeği tamamen çıkarıp tam buğday, çok tahıllı, çavdar ya da kepekli ekmeği eklemelidirler.

2)Balık

Şeker hastaları aynı zamanda kalp hastası olma adayıdır. Aynı zamanda içeriğindeki omega-3 kaynağı ile insülin direncinin düşürülmesinde büyük bir etkisi vardir.Haftada 2-3 kez omega-3’ten zengin besin tüketmek yeterli olacaktır.

3)Kırmızı Meyveler

 Böğürtlen, yaban mersini, kiraz gibi koyu kızıl-mavi renklere sahip olan meyvelerin antioksidan içeriği çok yüksektir. Vücutta yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olurlar. Yapılan bazı çalışmalar  bu tür meyvelerin kan şekerini dengelemekte de yardımcı olduğunu düşünmektedir.

4)Tarçın

Yapılan bilimsel çalışmalar tarçının kan şekerini dengeleyici etkisi olduğunu göstermiştir. Ancak 3 silme kaşığından fazla tüketilen tarçın kolesterolü olumsuz etkileyebilmektedir.

5)Yağsız Kırmızı Et

Yüksek kaliteli proteini metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır. Bu nedenle en az haftada iki kez öğünlerde yer almalıdır. B12 vitamini kaynağıdır. Öğünlerde az miktarda tüketilmesi kan şekerinin daha dengeli yükselmesine yardımcı olur. Izgara, haşlama veya fırında tüketilmelidir. 

6)Avokado

Kan şekerini daha yavaş yükselip düşmesine yardımcı olmasının yanı sıra içerğindeki yağlar ile insülin direncini azaltmak konusunda destekçi oluyor.

7)Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Kabak, brokoli, karnabahar, ıspanak gibi yeşil ve lifli  sebzeler ikinci tip  diyabeti yüzde 14 oranında önlemeye yardımcı olmaktadır.

8)Arpa

Sofralarımızda çok alışkın olmadığımız bir tahıl olan arpa, pirince göre kan şekerini %70 daha yavaş yükseltiyor. İçerdiği lifler ve zengin B vitamini içeriği de cabası. Çorbalara eklenebilir veya salatalara katılabilir. 

9)Kurubaklagiller

İçeriğindeki posa, bitkisel protein, vitamin ve mineraller kan şekerinin dengelenmesini sağlar, açlığın önene geçer.

10)Elma

Kabukları ile yenen elmanın tokluk hissi sağlaması yanında kabuğa yakın yüzeyde bolca bulunan kuersetin isimli antioksidanlarla şeker hastalığına iyi gelen özelliği dikkat çekiyor.

1 yorum yapılmış

  • Murat27 Şubat 2017 • 12:53

    Şeker hastasıyım 7 senedir bu arada 2 kere kalp kırizi geçirdim 2 tane stent takılı önceden hap kullanıyordum Ocak ayından itibaren insilün kullanmaya başladım

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları