03/07/2020

KAHVE VE SAĞLIK

Türkan KARA

Türkan KARA
7 Mart 2017

Kahve, Afrika, Güney Amerika ve Güney Asya gibi tropik ülkelerde yetişen coffea arabica, coffea caneford gibi kahve ağaçlarının tohumlarından elde edilir. Kahve, kafein haricinde yaklaşık 400 kimyasal, eser miktarda antioksidan ve niasin içerir. Ayrıca mineraller, tanen ve karamelize olmuş şeker içerir. Kahvenin kendisi kalori içermez ancak süt, krema ve şeker eklemesiyle kalorisi katlanır.

Kahve faydalı mı zararlı mıdır?

     İçeriğindeki kafein sebebiyle fazla tüketildiğinde birtakım sıkıntılar oluşturmakla birlikte birçok yararının olması da yadsınamaz bir gerçektir. Her şeyde olduğu gibi kahvede de önemli olan doz ayarlamasıdır. Bu nedenle günlük 1-2 fincanla (1 fincan kahve için 1 tatlı kaşığı kahve) sınırlı tutmak önemlidir. Aynı zamanda aşırı kahve tüketen bireyler, kahveyi aniden keserlerse ilk birkaç gün baş ağrısı, sinirlilik yapabilir. Bu nedenle yavaş yavaş tüketmek en doğru çözüm olacaktır.

  • Kahve çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Klorojenik asit, fenolik asitler, polifenoller, alkoloidler ve kafein, kahvenin vücutta antioksidan etkisini oluştururlar. Kahve, iyi bir antioksidan kaynağıdır ve detoks yani arınmayı sağlar.
  • Kahvenin prostat, deri ve rahim kanseri gibi çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Houston kanser merkezinde yapılan bir çalışma, kahve için erkeklerde prostat kanser riskini %60 oranında azaldığını göstermiştir. Aynı zamanda içerdiği antioksidanlar sayesinde vücutta kanser oluşumuna neden olan serbest radikallerin oluşmasını da engellemeye yardımcı olur.
  • Kahve içindeki kafein maddesi güçlü bir merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Ortalama düzeyde kafein (50-300 mg/gün) tüketimi; uyanıklığı, konsantrasyonu ve enerjiyi artırır. Yüksek dozlarda tüketimi ise; özellikle kafein hassasiyeti olan kişilerde, anksiyete, huzursuzluk, yorgunluk, uykusuzluk, kalp atışı hızlanması ve yüksek tansiyona sebep olabilir.
  • Kahvenin metabolizma hızlandırıcı etkisinden dolayı kilo verme diyetlerinde kilo kaybına yardımcı olur. Yapılan bazı çalışmalarda kafeinin metabolik hızda %2-12’lik artış yarattığı gözlenmiştir.
  • Kahvenin, hafıza üzerine de birçok olumlu etkisi ispatlanmıştır. Örneğin; Johns Hopkins University’de yapılan bir araştırmaya göre; kahvenin uzun süreli hafızayı geliştirdiği, Alzhemier ile savaştığı, bu etkilere kahvenin içindeki kafeinin sebep olduğu ve bunun için gerekli olan optimum kafein miktarının 200 mg (2-3 fincan kahve) olduğu ortaya koyulmuş.
  • Parkinson hastalığı üzerine olumlu etkisi ispatlanan kahve, Parkinson hastalarının hareketlerini kontrol etmede yardımcı olduğu biliniyor.

Dikkat edilmesi gereken;

  • Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltabiliyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor.
  • Kafein, kan basıncında ani yükselmelere sebep olmaktadır. Bazı hassas bireylerde kalp aritmisini arttırır. Düzensiz kalp atışları, kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.
  • Çok fazla miktarda kahve tüketmek idrarla kalsiyum atımını arttırır. Bu durumda kemik kaybına sebep olabilir.
  • Uykuya dalmayı zorlaştırır veya uyku süresini azaltabilir. Gerginlik ve asabiyete sebep olabilir.

Nasıl tüketilmelidir?

Kahveyi ara öğünlerinizde günde 2-3 fincan olacak şekilde tüketebilirsiniz. Yanında mutlaka su tüketilmelidir.Türk kahvesi, filtre kahve çeşitleri tercih edilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta kahvenin şekersiz tüketilmesine özen gösterilmelidir.  Alternatif olarak süt ekleyebilir, böylece protein açısından da zengin bir ara öğün elde edilmiş olur.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları