31/03/2023

BÖLGESEL ZAYIFLAMA

Türkan KARA

Türkan KARA
27 Mart 2017

Kilolarıyla başı dertte olan kişilerin en çok merak ettiği bir konu da bölgesel zayıflamadır. Kimisi basenlerinden kimisi de göbeklerinden şikayetçi.Vücudumuz kemik,kas, yağ ve su dokusundan meydana gelmektedir ve bu bileşenler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.Bunun sonucu olarak da bedenler arasında farklılıklar ve hepimizin de duyduğu elma tipi, armut tipi vücut tipleri oluşmaktadır.Elma tipi vücut geniş göbekli vücutlara, armut tipi ise ince belli geniş kalçalı vücutlara verilen isimdir.Bu şekilde sınıflamaya neden olan en önemli nedenlerden biri genetik faktörler bir diğeri ise ergenlik dönemidir.Yetişkinlerin vücudundaki hücre sayısı değişmez. Yağ ve kas hücrelerinin ancak hacmi büyür veya daralır. Oysa ergenlik döneminde çocuk çok kilo alır ve bu dönemi kilolu bitirirse yağ hücresi sayısı çok fazla olarak yetişkinliğe geçer. Bu durumda da yetişkinlik döneminde kilo sorunları peşini bırakmaz.

Kadınlarda karın-bel, üst bacak ve kalçada, erkeklerde ise genelde göbekte biriken kilolar bölgesel zayıflama çözümlerine yoğunlaşmamızı sağlasada aslında bölgesel zayıflama diye bir şey diyetle pek mümkün değildir. Ancak göbek ve bel çevresindeki yağlanmaya, pirinç, patates, makarna, hamur işleri, kızartmalar, mısır, beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlar neden olduğunu ve bunun dışında fazla alkol tüketimi de fazla kilo almanıza ve bel çevresinde ki yağlanmayı arttırdığının bilinmesinde fayda var.

Çeşitli egzersizler veya estetik müdahale ile anlık çözümler getirilebilmektedir.Ancak önemli olan bedeninin farkında olup düzenli bir beslenmeyle ideal kiloda olabilmek..

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları