28/05/2020

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ NASIL GÜÇLENDİREBİLİRİZ?

Dilehan KAYA

Dilehan KAYA
23 Mart 2020

Özel Çağsu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Dilehan KAYA

Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19'u bir pandemi olarak değerlendirmesi ve ülkemizde vakaların hızlı bir şekilde yükselmesiyle bu salgına karşı önlemlerimizi arttırmamız gerektiğinin farkındayız. Öncelikle sosyal izolasyonu sağlamak için kalabalık ortamlarda bulunulmamalı, sık sık el yıkamalı, kapalı mekanları sık sık havalandırmalı ve bağışıklığımızı güçlü tutmalıyız. Bağışıklı sistemini güçlü tutmak ise yeterli ve dengeli beslenme ile olur.

Yeterli protein ile hücre onarımını arttırın.

Günlük almanız gereken enerjinin %12-15 ini proteinlerden aldığınızda hücresel onarım, haberleşme ve bağışıklık yanıtı gibi yaşamsal faaliyetler devam eder. Biz proteinleri yumurta, kırmızı et, beyaz et, balık, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklardan ya da kurubaklagiller, kuruyemişler gibi bitkisel kaynaklardan elde ederiz. Siz de her öğününüze bu protein kaynaklarından birini ekleyin.

Her renkten meyve ve sebze grubunu günde 5 porsiyon tüketin.

Selenyum, çinko, demir, magnezyum, bakır gibi mineraller ve A vitamini, C vitamini, D vitamini,  E vitamini, B6 vitamini, folik asit gibi vitaminler ve beta-glukan vücutta bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan görevi yaparlar. Bunları vücuda yeterli oranda almanın tek yolu meyve ve sebzelerin her renginden tercih etmek olacaktır.

Bağırsaklardaki probiyotik içeriğini arttırın.

Bağırsaklardaki yararlı bakteriler yani probiyotikler bağırsak aktivitesini arttırdığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. O nedenle ev yapımı yoğurt, kefir, ev yapımı sirke, ev yapımı turşu gibi probiyotik ürünleri günlük beslenmenize dahil edin.

Baharatların gücünden yararlanın.

Baharatlar içinde bulunan fitokimyasallar ile antioksidan ve antienflamatuar etkiye sahiptir yani bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle zerdeçal, zencefil.karabiber, kırmızı biber, kimyon ve tarçını günlük beslenmenizde kullanmayı alışikanlık haline getirin.

Günde 2,5-3 litre su için.

Su vücutta metabolik reaksiyonlar sonucunda oluşan atık maddeler ve toksinlerin atılmasını sağlayarak bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. O nedenle su tüketimini ihmal etmeyin.

Günde 2-3 kupa bitki çayı için.

Ihlamur, adaçayı, papatya, yeşil çay, kuşburnu çayı bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur ancak günde 3 kupadan fazla içilmemesi gerekir.

Uykunuzu düzenleyin.

Uykuda bağışıklı sistemini güçlendirecek hormonlar salgılanır. Günde 6-8 saat karanlıkta uyumak ve kaliteli bir uyku için 23:00-02:00 arasında uykuda olmak bağışıklığınızı güçlendirecek önemli faktörlerden biridir.

Gerekirse besin takviyesi alın.

Eğer yetersizliği varsa vitamin ve mineral takviyeleri alınabilir. Örneğin; Dvitamini, Cvitamini + çinko, selenyum, beta glukan, propolis, ve probiyotik takviyesi bağışıklığı güçlendirmek için etkili olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları